
Na jaře chtěl Hradec Králové přijmout strategický dokument, který ve městě rozpoutal velkou diskusi. Dokonce i hrozby zastavení rozvoje a zmrazení bytové výstavby. Schválení zásad pro spolupráci s investory se však nejspíš oddálí. Důvodů je víc.
To, že striktně proti je opozice, zřejmě nepřekvapí, jenže výhrady má koaliční ODS, jež partnery z vedení města požádala o další jednání.
Nezměnil se ani zásadní nesouhlas stavebních firem sdružených okolo spolku Jsme votroci, ne otroci. Kontribuce považují za amorální, zazněla i slova jako výpalné. Kritizují cenu 1,99 milionu korun za vyhotovení či způsob výběru zpracovatele zásad pro spolupráci. Pro Hradec stejně jako pro mnoho jiných měst v republice služby zajišťují Frank Bold Advokáti.
Koalice není jednotná
Cíl města dosáhnout politické i občanské shody a kontribuce schválit na jaře, je ohrožen.
„Dokončili jsme kompletní připomínkování ze strany jak investorů, tak všech dotčených odborů magistrátu a komisí místních samospráv. Nyní nás nově zřízená pracovní skupina ODS požádala o další jednání, kterému samozřejmě vyjdeme vstříc. Předložení materiálu na zastupitelstvo dává smysl teprve ve chvíli, kdy bude jasná většinová podpora, proto jarní termín nemohu slíbit,“ řekl Lukáš Řádek (TOP 09), náměstek primátorky pro oblast rozvoje města.
Občanští demokraté mají výtky k propočtu představených cenových map i obavy ze silného odporu a hrozby zablokování rozvoje města.
„Netajíme se tím, že se zásadami spolupráce máme od počátku problém, a dokonce jsme přijali usnesení, že ta pravidla v předloženém znění nemůžeme akceptovat. Při koaličním jednání se budeme snažit o sblížení stanovisek. V posledním březnovém týdnu jsme měli koaliční jednání, kde jsme se dohodli, že požadavky budeme konkretizovat a navrhneme pravidla, která bychom byli ochotní přijmout,“ upozornil Martin Soukup (ODS). Podle něj strana všechny připomínky dodá do Velikonoc: „Aby bylo možné posoudit, zda a jaké úpravy mohou být provedeny“.
Odchodem z Hradce v případě přijetí zásad už pohrozili skutečně silní hráči na trhu stavebních firem, proti přijetí za současných podmínek jsou Fato, VCES, Stylbau, Stako nebo Elektro Mosev.
Pardubicím stačilo 372 tisíc
Silná kritika míří k částce 1,99 milionu korun pro Frank Bold Advokáty. Ta je sice stejná i pro Znojmo či Mikulov, ale výrazně vyšší než pro další města. Pardubice stály služby Frank Bold 371 900 korun, Brno 247 tisíc a Olomouc 223 100 korun. Liberec či Moravský Krumlov dokonce pouze 150 tisíc korun.
„Ptáme se, kolik peněz už bylo vyčerpáno z limitu, protože se obáváme, aby cena byla konečná. Myslíme si, že je legitimní se ptát i na to, zda město nebylo schopno vyjednat zpracování zásad za výhodnějších podmínek,“ říká Adam Kulda, advokátní koncipient kanceláře poskytující právní poradenství spolku Jsme votroci, ne otroci.
Lukáš Řádek ubezpečil, že cenové srovnání si Hradec prověřoval. Za vyšší cenu prý dostane mnohem víc.
„Cena v Pardubicích je výrazně nižší, protože jde pouze o základní právní dokumentaci. My jsme zvolili komplexní variantu obsahující detailní analýzu města, zohlednění novely stavebního zákona, široký dialog s investory, odborníky a veřejností, jakož i nastavování postupů v souladu s novou legislativou. Služby, které Hradec Králové objednal, nelze tedy jednoduše porovnávat s těmi pro Pardubice,“ zdůraznil náměstek primátorky.
Podle něj výdaj 1,99 milionu korun násobně převáží příjmy, tedy pokud město zásady přijme: „V ostatních městech, kde už podobné zásady platí, se jasně ukázalo, že nejde o utracené, ale strategicky investované peníze, které se významně vrátí. Finančně i v podobě kvalitnější infrastruktury a veřejného prostoru.“
V Chlumci nad Cidlinou přijalo zastupitelstvo zásady před rokem. Vypracoval je Vít Zeman, ekonom spolupracující se společností Frank Bold. Město dokument stál kolem půl milionu korun.
„Je v tom úplně vše, zkrátka velký balík služeb pro město. Zastupitelstvo sice nepřijalo vše v plném rozsahu, ale na základě tohoto materiálu s investory jednáme, jednu smlouvu už máme podepsanou a další dvě před podpisem,“ uvedl starosta Vladan Kárník (Nezávislí pro Chlumec).
Spolek žádá kontrolu
Přijetí materiálu v Hradci Králové neulehčí ani opozice. Také ona poukazuje na výběr právní kanceláře bez výběrového řízení.
„Podmínky spolupráce města s investory jsou určitě potřebné. Musím být ale velmi kritický k tomu, že byly zpracovány právní kanceláří vybranou bez výběrového řízení a bez hlubší úvodní úvahy a konzultace. Podmínky se daly pořídit praktičtěji ve spolupráci s pražskými městskými částmi, které s jejich použitím mají již dlouholeté zkušenosti, a to za mnohem méně peněz. Postup města při přijetí podmínek je nekoncepční, dosavadní návrh podmínek příliš složitý a administrativně náročný,“ poukázal senátor za Hradecko a současně zastupitel Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).
Spolek Jsme votroci, ne otroci už město požádal o informace k ceně vypracovaného materiálu. Netají se tím, že je chce překontrolovat.
„Hradecké ekonomicko-urbanistické analýzy mají jeden zásadní problém. Nikdo je neviděl a nikdo o nich neví. Spolek proto bude město žádat o poskytnutí těchto smluv, aby analýzy mohly být podrobeny kontrole nejen celospolečenské, ale i odborníků z řad podporovatelů spolku. Petici proti přijetí zásad podepsalo na dvě desítky významných architektů, urbanistů a odborníků na územní plánování, kteří jistě budou schopni posoudit, zdali cena odpovídá rozsahu práce, která je městu dodávána. Právě ti se přitom domnívají, že analýza může být předražená,“ upozornil advokátní koncipient spolku.
Vypracování zásad pro spolupráci mělo stát Mikulov 1,99 milionu, nakonec však nadto zaplatí dalších 278 tisíc korun. A také Hradec za určitých okolností může vynaložit více.
„Aktuálně není žádný dodatek uzavřen. Pokud by však v důsledku dalších připomínek ze strany nové pracovní skupiny ODS či dalších partnerů vznikly nové požadavky nad rámec původního zadání, nelze uzavření dodatku vyloučit. O tom by však musela rozhodnout rada města,“ připomněl Lukáš Řádek.