
„Je to tichá fotografie, která promlouvá velice hlasitě. Vypráví příběh chlapce, ovšem zároveň i širší příběh války, která bude mít dopad na další generace. Pokud se podívám do našeho archivu, tak za 70 let ankety jsem konfrontována s mnoha obrazy, jako je tento,“ okomentovala vítěznou fotografii výkonná ředitelka soutěže Joumana El Zein Khoury.
Jak uvádí web prestižní soutěže, devítiletý chlapec k hrůznému zranění přišel, když spolu se svou rodinou prchal před izraelských útokem. V jeden moment se ale obrátil a chtěl varovat ostatní. Exploze mu v tu chvíli utrhla ruku a druhou těžce zranila. Rodina byla následně evakuována do Kataru, kde se nyní Mahmoud učí k běžným činnostem používat své nohy. Do Dauhá byla shodně evakuována i fotografka Samar Abu Eloufová, která se právě zde s ním v červenci loňského roku setkala, když dokumentovala zraněné děti.
Porota odhalila ještě dva snímky, které se spolu s vítěznou fotografií dostaly do pomyslného finále. Jeden pořídil fotograf John Moore pro Getty Images, když zachytil čínské migranty zahřívající se během chladného deště po překročení americko-mexické hranice v kalifornském Campu.
Druhým je snímek mexického fotografa Musuka Nolteho s názvem Sucha v Amazonii. Je na něm mladý Brazilec, který nese jídlo své matce do vesnice Manacapuru. Kdysi se sem dalo dostat lodí, ale kvůli suchu musí nyní absolvovat dvoukilometrovou pěší cestu podél vyschlého koryta řeky Solimões.
Klíčová témata letošního ročníku sahala od politiky, genderu a migrace až po konflikty a klimatickou krizi. Zachycené momenty protestů a povstání v Myanmaru, Haiti, Salvadoru a v Gruzii doplňují nečekané portréty osobností u politické moci v USA či v Německu.
„Vybírali jsme s ohledem na výsledný mix. Stejně jako je ocenění World Press Photo Contest obrovským uznáním pro fotografy, kteří často pracují v obtížných podmínkách, je také rekapitulací významných světových událostí, byť neúplnou. Jako porota jsme hledali snímky, kolem kterých mohou lidé začít konverzaci,“ nechala se slyšet předsedkyně celosvětové poroty Lucy Conticellová.
I letos jsou ve výběru zařazené snímky zachycené v současných světových konfliktech, například z Libanonu a Palestiny. A právě snímek z blízkovýchodního konfliktu zaujal loni stejně jako letos. Vítězem World Press Photo za rok 2023 se totiž stal snímek Mohammeda Salema z agentury Reuters zachycující Palestinku plačící nad tělem své mrtvé neteře po izraelském úderu.
Do prestižní soutěže se zapojilo 3 778 fotografů ze 141 zemí světa a oceněné fotografie byly vybrány z celkově 59 320 přihlášených snímků. Vybraná díla budou v rámci každoroční putovní výstavy moci spatřit miliony lidí na více než 60 místech světa. K vidění budou navíc i online.
Vítěz takzvané Press Photo of the Year 2025 a taktéž dva finalisté byli ve čtvrtek vyhlášeni na tiskové vernisáži v nizozemském Amsterdamu, kde také putovní výstava započne. K vidění bude například v Římě, Londýně, Vídni, Berlíně nebo Budapešti.