
Schránky se nacházely v uměle vytvořeném valu na okraji již neexistujícího pole. Dvojice je našla při vycházce začátkem února, v týž měsíc je odevzdali hradeckému muzeu.
Nad povrch valu vyčnívala hliníková dóza s 598 mincemi, byly rozděleny do jedenácti sloupečků a zavinuté do černé látky. Asi o metr dál v kovové schránce byly předměty ze žlutého kovu, šestnáct tabatěrek, deset náramků, hřeben, taštička z jemného drátěného pletiva, řetízek s klíčkem a pudřenka.
Archeologové nacházejí depoty z pravěku poměrně běžně. Lidé si ukrývali takové předměty z náboženských důvodů, později si věci odkládali spíš na horší časy, aby se k nim mohli vrátit.
„Tento nález se vymyká především nezvykle velkou hmotností drahého kovu,“ řekl vedoucí archeologického oddělení Muzea východních Čech Miroslav Novák.
Numismatik muzea Vojtěch Brádle vysvětlil, že se nejedná o běžnou dobovou hotovost. „Poklad ležel schovaný v zemi maximálně lehce přes sto let. Podle vyražených letopočtů obsahuje mince z let 1808 až 1915,“ uvedl.
Několik kusů však bylo opatřeno miniaturními značkami, kontramarkami, až po 1. světové válce. Ty se vyrážely na mince na území někdejší Jugoslávie ve dvacátých a třicátých letech.
„Celkově lze říci, že v rámci tuzemských nálezů se jedná svým složením o velmi specifický soubor, protože jeho většinu tvoří mince belgické provenience a ve větším množství kromě ražeb Rakousko-Uherska zahrnuje také belgické či osmanské. Naopak zcela chybí mince německé i československé,“ řekl Vojtěch Brádle.
Poklad se nacházel na české straně Zvičiny, ta ležela na rozhraní českého a německého osídlení.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz