
Prezidentský pár dopoledne zavítal do domova pro seniory v Trutnově. Poté se Petr Pavel sešel se starostou Michalem Rosou (ODS) a radními.
Pro gymnázium ve Dvoře Králové to byla to vůbec první prezidentská návštěva ve více než stotřicetileté historii. V zaplněné aule se jí účastnilo 180 zdejších studentů. Petr Pavel na jejich dotazy odpovídal téměř hodinu. Atmosféru hned na úvod odlehčil tím, že se jich ptal na svolení, zda si může odložit sako.
Studenty zajímal důvod, proč se rozhodl kandidovat na prezidenta, jaké má oblíbené motto, čemu se věnuje ve volném čase nebo co ho na prezidentování nejvíc baví.
„S lidmi jsme pracoval celý život. Je to to nejtěžší a nejlepší zároveň. Nikdy se člověk nemůže zavděčit všem, na druhou stranu když dostanete pozitivní zpětnou vazbu, je to jeden z nejlepších pocitů,“ uvedl Petr Pavel.
Prezident gymnazistům prozradil, že jeho celoživotním mottem je latinský výrok per aspera ad astra – přes překážky ke hvězdám. „Bez překážek cesta k úspěchu nevede. Pokud si člověk zvykne, že každý úspěch něco stojí, tak je to ta nejlepší průprava,“ komentovala hlava státu.
Petr Pavel během diskuze zdůraznil, jak je důležité, aby se mladá generace zajímala o politiku a přímo se angažovala. „To nejhorší, co byste mohli udělat, je rezignovat. Pak nám nezbyde nic jiného než se věnovat našemu národnímu sportu – kritizovat a nadávat,“ řekl studentům.
„Nedopusťme erozi principů“
Došlo i na velmi konkrétní témata. Řeč se pochopitelně stočila na válku na Ukrajině. Petr Pavel zopakoval, že je hrdý na to, jak Česká republika napadenému státu od začátku pomáhá.
„Válka Ruska proti Ukrajině je tématem, které vzbuzuje spoustu emocí a je bohužel často zneužíváno. Mezinárodní právo po druhé světové válce bylo uspořádáno tak, aby chránilo i menší země. Ukrajina se po rozpadu Sovětského svazu stala suverénní zemí, kterou všechny ostatní země včetně Ruska uznaly. Když se po určité době rozhodla jít vlastní cestou, neudělala nic jiného než Česká republika po roce 1989, chtěla si zachovat právo rozhodnout o vlastní budoucnosti a stát se součástí uskupení, jako je Evropská unie a NATO. To byl důvod, proč Rusko zahájilo agresi,“ vysvětlil prezident.
Z pohledu mezinárodního práva podle něj Česko nemá jinou možnost než jednoznačně stát na straně Ukrajiny. „Nevyjadřujeme tím pouze podporu Ukrajině, ale i principům. Když dopustíme jejich erozi, případně úplné odmítnutí, sami sebe tím do budoucna vystavujeme nebezpečí,“ upozornil Pavel.
Gymnazisty zajímalo, jak pomoc Ukrajině a uprchlíkům ovlivní českou ekonomiku. „Víc než sedmdesát procent z několika set tisíc uprchlíků má práci, platí daně a jejich přínos pro ekonomiku je plusový. Už před zahájením války platilo, že pokud by ukrajinští pracovníci v některých odvětvích nebyli, měli bychom závažný problém. Na našem pracovním trhu chybí každoročně desetitisíce míst. Pracovní migrace je jednou z cest, jak zachovat výkonnost naší ekonomiky.“
Česká republika by podle prezidenta nadále měla být solidární zemí. „Samozřejmě i mezi ukrajinskými uprchlíky se najdou lidé, kteří zneužívají dávky, dopustí se trestných činů a podílejí se na korupci. Neznamená to však, že kvůli několika jednotlivcům odsoudíme všechny uprchlíky.“
Jedním z témat diskuze byla úroveň českého školství. Podle Petra Pavla si i přes určité problémy nestojí v mezinárodním srovnání špatně. Problém vidí v tom, že mnohdy kvalitní strategie nejsme schopni převádět do praxe.
Ruština se mu hodila u ruského generála
Gymnazisté chtěli vědět, co si prezident myslí o postupném konci výuky ruštiny na českých školách, jak to navrhuje ministerstvo školství. Podle něj by ruština měla jako volitelný předmět na školách zůstat. „Jazyk a kultura nemají podléhat ideologickým měřítkům. Jsem proti tomu, aby se jakýkoli jazyk označoval ideologickou nálepkou,“ řekl Pavel.
Prezident připomněl historku, kdy se mu znalost ruštiny během jeho působení ve vedení NATO velmi hodila při osobním jednání s generálem Valerijem Gerasimovem, současným náčelníkem generálního štábu ruské armády.
„Jeho tlumočník z různých důvodů tlumočil to, co jsem říkal, trochu jinak, aby to lahodilo sluchu generála Gerasimova. Když jsem ho upozornil, že buď bude překládat přesně, nebo jednání ukončíme, dal si velice rychle pozor. Nakonec jsme měli velice otevřenou debatu. Znát jazyk svého protivníka je mnohdy důležitější než cokoli jiného,“ zavzpomínal Petr Pavel.
Jeden z dotazů mířil na záchranou vojenskou akci v roce 1993 v Jugoslávii, kdy Pavlem vedená jednotka pomohla vyprostit 53 odříznutých francouzských vojáků ze základny Karin. Pozdější prezident za to obdržel několik ocenění včetně nejvyššího francouzského vojenského vyznamenání. Po konci diskuze se Petr Pavel zapsal do pamětní knihy gymnázia a společně se studenty a pedagogy se vyfotografoval. Učitel češtiny a dějepisu Ivo Rejchrt mu věnoval svou knihu Dvůr Králové nad Labem na cestě z Rakouska do republiky.
Do zoo a firmy
Po obědě si prezident pěšky i ve voze prohlédl dvorský safari park spravovaný krajem, provázel ho ředitel Přemysl Rabas.
Prezident už dorazil i do jičínské firmy Microrisc, kde si nechal ukázat výrobu elektronických součástek, které firma vyváží do celého světa. Jde třeba o komunikační čipy do chytrých zařízení.
Následovalo setkání s jičínským starostou Janem Malým (ANO) a zastupiteli.
K obžalovaným vojákům nemá dost informací
Prezident a hejtman poté vystoupili v Jičíně na tiskovém brífinku. Prezident tam řekl, že ruský útok na Kyjev je důkazem o cynismu Ruska v přístupu k mírovým jednáním.
„Pokud by jim skutečně šlo o mírová jednání, bude ruský prezident Putin souhlasit s třicetidenním příměřím. Během této doby by se zjistilo, která strana myslí jednání vážně, a bylo by možné dosáhnout také určitého pokroku. My však vidíme, že mají snahu jednání spíše prodlužovat a prosadit další a další podmínky, aby nakonec dosáhli toho, s čím do konfliktu šli,“ řekl Pavel novinářům.
Vyjádřil se také k případu čtyř vojáků, kterým hrozí soud kvůli smrti vyslýchaného afghánského vojáka. Státní zastupitelství v úterý potvrdilo, že na ně podalo obžalobu. Předseda Motoristů Petr Macinka prezidenta vyzval, aby zastavil trestní stíhání vojáků. K tomu se však Pavel zatím nechystá.
„Ten případ sleduji dlouho. To, že se státní zastupitelství rozhodlo vojáky obvinit a předat věc soudu, považuji za relativně silný signál. Zatím jsem neměl možnost seznámit se s detaily obvinění. Budu se tomu věnovat dál. Jestli skutečně došlo k pochybení nebo překročení zákona, pak je potřeba to řešit odpovídajícím způsobem, aby nevznikl precedent, že v misích je povoleno všechno. Ale zároveň je třeba vzít v úvahu, že ten afghánský voják byl vyslýchán také americkými vojáky,“ uvedl prezident s tím, že nemá informace, v jakém stavu si spojenci Afghánce předali.
Obávají se D35, žádali o pomoc
Na závěr se hlava státu setkala na debatě s jičínskými občany v Masarykově divadle. Sál byl zcela zaplněný, 550 volných vstupenek zmizelo během několika hodin.
Lidé se zajímali, zda prezident zvažuje obhajobu mandátu, což nepotvrdil. Především žádali o pomoc s peticí proti stavbě nové silnice Českým rájem, která propojí úseky dálnice D35 mezi Jičínem a Turnovem. Ptali se také na jeho vzpomínky na Václava Havla.
„Poprvé jsem ho potkal, když mi předával nějaké vyznamenání. Zaujalo mě, že i po několika letech ve funkci působil stále nesměle, jako by do ní přišel den předtím. Poté jsem se s ním potkával vícekrát i při neformálních setkáních se zástupci armády. Ocenil jsem, že uměl naslouchat.“
Debatou v Jičíně Pavlova dvoudenní návštěva regionu skončí.
Výjezd hlavy státu do Královéhradeckého kraje začal ve středu návštěvou Hradce Králové, kde si prohlédl Malšovickou arénu. Odpoledne se přesunul do krkonošského Špindlerova Mlýna.
Podvečer u ohniště
Ve středu navečer prezident ve flanelové košili vyrazil s manželkou na procházku z Erlebachových bud do údolí Bílého Labe. Doprovázeli je ochranáři ze Správy Krkonošského národního parku a členové horské služby. U ohniště se hlava státu setkala s veterány Horské služby Špindlerův Mlýn. Předali mu krabičku s měděným odznakem.
„Ve Špindlerově Mlýně máme založený klub veteránů horské služby, který má kolem čtyřiceti členů, odznaky jsou jen pro nás. Jeden jsme se rozhodli předat panu prezidentovi. Je nám ctí, že si ho převzal. Věříme, že až si odznak někdy otevře, vzpomene si na Krkonoše a Špindlerův Mlýn,“ řekl čestný prezident klubu Roman Odvárko.
Od špindlerovských horských záchranářů Petr Pavel dostal tašku s tričkem, čelenkou, termoskou a nožem. Navečer si společně na ohništi opekli klobásy a ochutnali pivo z regionálního pivovaru.
Naposledy byl prezident s manželkou v Královéhradeckém kraji v prosinci 2024, kdy zároveň navštívili i Středočeský kraj. Prohlédli si podnik Filipa v Hořicích, otevřeli multifunkční kulturní prostor Bělohradské sýpky a setkali se s vedením Výchovného ústavu a střediska výchovné péče v Kutné Hoře. Před tím prezidentský pár vyrazil na dvoudenní cestu do regionu v prosinci 2023.