
1. dubna odstartovala v Museu Kampa výstava jedné z nejvýraznějších osobností českého poválečného umění, kterou se zájemci mohou pokochat každý den od 10 do 18 hodin.
Expozice nese název Stanislav Kolíbal 100 na počest umělcových stých narozenin a prohlédnout si ji bude možné nejméně do února 2026. Její složení se bude navíc průběžně obměňovat, aby hosté mohli spatřit Kolíbalovo dílo v co největší šíři.
V kontextu světového umění lze v Kolíbalově tvorbě nalézt paralely s americkým minimalismem, který redukuje dílo na jeho nejobnaženější geometrické základy, a italským arte povera, které pracuje s „chudými“ materiály jako dřevo, cement nebo sádra. Autorovo dílo však vyrůstá z jiných kořenů a rozvíjí se v duchu vlastní vnitřní logiky.
Umělec, jak dokazují jeho knižní ilustrace a raná tvorba, je suverénním kreslířem a modelérem, od šedesátých let jsou však ústředním tématem jeho kreseb a soch otázky geometrie a prostoru. Jádrem jeho tvorby nicméně není forma, ale napětí mezi řádem a náhodou, trváním a pomíjivostí, bytím a prázdnotou.
Zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková sledovala a sbírala Kolíbalovo dílo od svých prvních návštěv socialistického Československa na konci šedesátých let. Umělcovy práce nakupovala prostřednictvím státního Art Centra i newyorské galerie OK Harris, ve které měl Kolíbal v osmdesátých letech čtyři samostatné výstavy.
Ne všechna díla, která její sbírkou prošla, se stala součástí fondů Musea Kampa, i tak se jedná o poměrně početnou a reprezentativní kolekci s těžištěm v kresbách a sochách ze sedmdesátých let. Kurátorem výstavy je Jan Skřivánek.
Stanislav Kolíbal oslaví sté narozeniny 11. prosince. Spojení se stálou expozicí obrazů Františka Kupky je zcela záměrné, jakkoli vazba mezi Kupkovými abstrakcemi a Kolíbalovými díly je jen velice volná. Stanislav Kolíbal, stejně jako Kupka, je totiž jednou ze vskutku světových osobností českého umění.