
Sezonu orchestr zahájí 25. září s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem, který uvede Pátou symfonii Petra Iljiče Čajkovského a Osmou symfonii Dmitrije Šostakoviče, jehož 50. výročí úmrtí si letos hudební svět připomíná. Oba programy doplní skladby pro klavír – Ravelův Klavírní koncert a Straussova Burleska.
Na dalších svých koncertech Semjon Byčkov nastuduje například Stravinského díla Svěcení jara a Pulcinella anebo Mahlerovy Písně o mrtvých dětech. Po dvou abonentních programech připraví hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Simon Rattle. U filharmonie budou dále hostovat Giovanni Antonini, Antonio Pappano, Stéphane Denève, Cristian Măcelaru, Petr Popelka a Thomas Adès.
Na tradičním koncertu k výročí sametové revoluce zazní tentokrát Mahlerova Druhá symfonie „Vzkříšení“ pod taktovkou Zubina Mehty. Dirigent známý mimo jiné i ze společných koncertů tenoristů Pavarottiho, Dominga a Carrerase se k prvnímu českému orchestru vrátí po více než padesáti letech.
Boulez, Kurtág i Marsalis
Třebaže čeští i světové klasikové budou jako vždy hojně zastoupeni, výrazným znakem příští sezony je důraz na hudbu skladatelů od druhé poloviny 20. století do současnosti. V Rudolfinu tak zazní skladby Thomase Adèse, Pierra Bouleze, Guillauma Connessona, Henriho Dutilleuxe, Györgyho Kurtága, Witolda Lutosławského, Oliviera Messiaena či Wyntona Marsalise.
V české premiéře zazní v koncertní podobě opera z roku 1949 Vězeň od Luigiho Dallapiccoly. Ta se odehrává ve středověku, kdy je hlavní postava vystavena krutosti inkvizice, která neváhá k jeho zlomení využít i klamné naděje. Dílo v lecčems může evokovat třeba i někdejší praktiky StB.
Poprvé udělí Česká filharmonie titul rezidenční skladatel sezony, jímž se stane 48letý americký komponista Bryce Dessner. Rezidence znamená uvedení několika různých děl žijícího skladatele v jedné sezoně.
Kožená zazpívá Messiaena
Rezidenčním umělcem sezony, jenž zahraje na několika koncertech, bude pianista Jevgenij Kissin, mezi dalšími zahraničními sólisty figurují klavíristé Mao Fujita, Seong-Jin Cho a Víkingur Ólafsson, cellistky Anastasia Kobekina a Sol Gabetta, houslisté Nicola Benedetti či Augustin Hadelich. Pěvkyně Magdalena Kožená zazpívá písně Oliviera Messiaena a sólový part v Mahlerově Čtvrté symfonii.
Další novinkou bude hostování zahraničního orchestru, který se napříště představí v Rudolfinu vždy s vlastním abonentním programem. Prvním bude Londýnský symfonický orchestr se svým šéfem Antoniem Pappanem, který v červnu příštího roku provede na třech koncertech skladby Benjamina Brittena a Gustava Mahlera.
Směr východní Asie
Český spolek pro komorní hudbu působící pod hlavičkou České filharmonie vstoupí do příští sezony s klavírním triem ve složení Joshua Bell, Steven Isserlis a Jevgenij Kissin. Bachovy Braniborské koncerty zahraje Komorní orchestr České filharmonie pod vedením Nicholase Kraemera. Recitálový cyklus nabídne večery s houslistou Josefem Špačkem, klavíristou Jevgenijem Kissinem, cellistkou Alisou Weilersteinovou a barytonistou Frankem Vassallem.
Oddělení vzdělávacích programů připraví ve 130. sezoně 350 pořadů. Podílet se na nich bude i Česká studentská filharmonie ve spolupráci se Simonem Rattlem a Giovannim Antoninim. Komentovaný koncert S Marthou v říši hudebních divů připomene 120 let od narození Jaroslava Ježka. Ve spolupráci s Idou Kelarovou a Čhavorenge vznikne zpěvník romských písní pro školy a veřejnost.
Na zahraničních zájezdech se orchestr představí v nejprestižnějších sálech východní Asie – na Tchaj-wanu, v Japonsku a Jižní Koreji, a také na významných pódiích v Německu, Itálii, Rakousku, Lucembursku a Belgii. Zavítá i do Rakouska, Německa a Rumunska.
Vstupenky na abonentní cykly a mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 31. března. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začne 2. června.