
„Dnes dopoledne byla všem účastníkům doručena druhostupňová rozhodnutí o jejich rozkladech, které byly všechny zamítnuty,“ oznámil Mlsna na tiskové konferenci. „Tímto okamžikem jsou všechna rozhodnutí pravomocná a tímto také pozbývá platnosti předběžné opatření, které zakazovalo zadavateli uzavřít smlouvu na jaderný tendr. V současnosti nic nebrání uzavřít smlouvu s preferovaným dodavatelem, korejskou společností KHNP,“ dodal.
Do vydání pravomocného rozhodnutí nebylo možné podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem, korejskou společností KHNP. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun.
Neúspěšné firmy EDF i Westinghouse podaly námitky proti výběru konkurenční korejské společnosti v závěru loňského srpna. Zpochybňovaly oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.
ÚOHS námitky zamítl, obě společnosti podaly rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi. Westinghouse v únoru své připomínky i rozklad stáhl. Až do pravomocného rozhodnutí o rozkladu EDF nesmí společnost ČEZ jako zadavatel veřejné zakázky s korejským vítězem tendru podepsat smlouvu.