
Dopad cel očekává zbrojovka jak v segmentu zbraní, tak i v segmentu munice u společností, které exportují část své produkce do USA, tedy České zbrojovky a Sellier & Bellot. Nyní podniká kroky, aby tento negativní dopad kompenzovala. „Ať již úpravou cen, produktového mixu nebo přesměrováním do jiných exportních teritorií,“ uvedla firma.
Zdražení vybraných produktů plánuje Colt CZ v krátké době. Naopak přesměrování vývozu do jiných oblastí by mělo být záležitostí „střednědobého až dlouhodobého horizontu“.
Zbrojovka také aktivně pracuje na optimalizaci a striktní kontrole nákladů a diverzifikaci rizik, jejichž cílem je udržet provozní marži. Na klíčovém americkém trhu chce zůstat konkurenceschopná.
Trump představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech.
I americký trh je pro zbrojovku stěžejní
Holding Colt CZ Group SE minulý týden zveřejnil loňské hospodářské výsledky. Vykázal rekordní výnosy téměř 22,38 miliardy korun. Z toho výnosy v USA činily 8,8 miliardy korun, meziročně vzrostly o 41,1 procenta. Americký trh je pro zbrojovku stěžejní spolu s Asií a Evropou.
Za letošní rok předpokládal holding výnosy 25 miliard korun. Ve čtvrtek uvedl, že tento výhled zatím měnit nebude, dokud nevyhodnotí možné scénáře, včetně vývoje na komerčním trhu v USA.
Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, Dan Wesson, Sellier & Bellot, swissAA, Spuhr a 4M Tactical.
Skupina sídlí v České republice. Ve svých výrobních závodech v ČR, USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku zaměstnává více než 3600 lidí. Od roku 2020 je skupina kotovaná na Burze cenných papírů Praha, majoritním akcionářem je holding Česká zbrojovka Partners SE.