Vyhlazovací ranč hrůzy zažehl v Mexiku protesty, v zemi mizí desítky lidí denně

„Tato místa jsou po celé zemi. Mexiko je plné masových hrobů,“ uvedla María Aguilarová, která od roku 2011 pátrá po svém synovi, jenž zmizel neznámo kde. Její osud sdílí desetitisíce rodin. Nedávný nález v nich vyvolal naději, že by se mohli o svých blízkých dozvědět něco nového.

Úředníci ale zatím o táboře u Teuchitlánu poskytli jen málo informací. Aktivisté pátrající po pohřešovaných lidech tu začátkem měsíce objevili na bývalém ranči úlomky kostí, popel a provizorní krematoria. Farma podle nich sloužila nejen k výcviku, ale také jako vyhlazovací tábor.

Kolik lidí na místě zemřelo, se vyšetřovatelům dosud nepodařilo zjistit. Ačkoliv ranč zajistili už loni v září, o pecích a tisícovce kusů oblečení se Mexičané dozvěděli až nyní. Aktivisté se na místo vydali na základě anonymního tipu, za pár hodin už se prodírali lidskými kostmi.

„Policie, jež na místě pátrala loni na podzim, pochybila v počáteční fázi vyšetřování,“ uvedl nejvyšší státní zástupce Alejandro Gertz Manero. Jeho úřad teď zkoumá, zda selhání při původním vyšetřování zapříčinila nekompetentnost nebo spolčení s organizovaným zločinem.

Tábor zřejmě provozoval narkokartel Jalisco nová generace (CJNG). Mladé muže i ženy na farmu rekrutoval pod falešnými přísliby pracovních nabídek s lukrativním výdělkem. Gang je poté využíval k různým nelegálním činnostem, od prodeje drog přes prostituci až po zabíjení.

„Slíbili jim práci a plat, ale nic z toho nebyla pravda: začali je cvičit na vrahy. Cílem výcviku a zneužívání je dehumanizovat je, zbavit je jich samotných,“ popsala listu The Guardian novinářka Alejandra Guillénová, která se zabývá investigací násilných zmizení v zemi.

Aktivisté fotografie všech kusů oblečení umístili na internet, kde si je lidé mohou prohlédnout. Někteří příbuzní zamířili přímo na místo.

Aktivisté hovoří o hromadném spalování těl, prokuratura ohledně nálezu mlží

Případ v zemi vyvolal neobvyklé rozhořčení – nad epidemií mizení lidí v zemi i nečinností vlády. V Mexiku je oficiálně evidováno 124 tisíc pohřešovaných, většinou od roku 2006, kdy vláda vyhlásila válku drogovým kartelům. Loni zmizelo každý den v průměru 37 lidí.

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v reakci na případ z Teuchitlánu oznámila posílení zákonů o pohřešovaných a nastínila šest kroků, které je třeba podniknout. Patří mezi ně vytvoření národní databáze neidentifikovaných těl nebo posílení Národní pátrací komise.

Slíbila také plné prošetření případu, což se vládě jejího předchůdce Andrése Manuela Lópeze Obradora v obdobných kauzách nedařilo.

Vyšetřovatelé tento týden podle stanice CBS zadrželi dvojici bývalých policistů s vazbami na dění na ranči v Teuchitlánu. Oba patřili k policejnímu oddělení, jehož šéf byl již zadržen.

Mexická prokuratura nicméně zatím nepotvrdila, že farma sloužila k vyhlazování. Podle ní k tomu neexistuje dostatek důkazů.

„Na místě byly pece s cihlovou základnou, které se zjevně používaly ke spalování těl. Důkazy jsou jasné. Nebyly to pece, které jsme už viděli v dalších táborech kartelů. Toto byl úplně jiný způsob provozu,“ uvedla skupina aktivistů Guerreros Buscadores, jež farmu objevila.

Nalezené pece jsou podle ní asi metr hluboké jámy, do kterých se vkládaly desky z kamenů nebo cihel. „Po spálení zasypali těla zeminou. Forenzní specialisté na místě jistě objeví další ostatky. Toto je krutá realita a chceme, aby se oběti dočkali spravedlnosti,“ dodal kolektiv.

Mezi oběťmi byli pravděpodobně i ti, kteří neprošli výcvikem nebo se kartelu vzepřeli. Vedle spálení těl je dalšími metodami utajení zločinu rozpuštění v kyselině nebo pohřbení v poušti.

Výcvikové tábory drogových kartelů se už dříve našly v Jalsicu i dalších mexických státech, například Michoacánu, Tamaulipasu a Sonoře.

Gangy rekrutují zejména mladé lidi ve věku do 25 let, některé přímo s nabídkou zajímavých platů za nájemné vraždy, jiné získávají se slibem falešných pracovních nabídek nebo je unáší.

V posledních měsících bylo v Mexiku nalezeno několik masových hrobů. V lednu policie na severu země u hranic s USA objevila 56 těl. V prosinci zase na předměstí města Guadalajara nalezla několik desítek pytlů s rozřezanými částmi těl, které obsahovaly ostatky 24 lidí. Tentýž měsíc mexické úřady uvedly, že z jam v Chiapasu vyzvedly 31 těl.

Teuchitlán

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *