Vědci naklonovali vyhynulé pravlky obrovské, proslavil je seriál Hra o trůny

Pravlci obrovští (latinsky Canis dirus, případně Aenocyon dirus) obývali široký pás Ameriky, který se táhl od dnešní Venezuely až po Kanadu. Podle odborníků šlo o nejstrašnější šelmy pravěku, které napadaly a zabíjely i mamuty.

Vědci ze společnosti Colossal Biosciences nyní využili genetické inženýrství a starobylou zachovalou DNA, rozluštili genom pravlka a přepsali genetický kód vlka obecného tak, aby mu odpovídal. Pak využili jako náhradní matky fenky domácích psů a během tří samostatných vrhů loni na podzim a letos v zimě přivedli na svět Romula, Rema a jejich sestru, dvouměsíční Khaleesi.

Časopis Time měl možnost se setkat s oběma samečky (Khaleesi nebyla vzhledem ke svému nízkému věku přítomna) letos v březnu na oploceném poli v americkém zařízení pro volně žijící zvířata pod podmínkou, že jejich umístění zůstane utajeno, aby byla zvířata chráněna před zvědavci.

Podle líčení magazínu dělají sněhobílí samečci Romulus a Remus všechno, co se od půlročních štěňat dá čekat: honí se, hrají si, šťouchají do sebe čenichy a hravě se koušou. Ale jedna věc je jiná, před lidmi jsou velmi ostražití, drží si od nich odstup, a to včetně svého ošetřovatele, který o ně od narození pečuje.

Chystá se oživení dalších druhů

Už nyní jsou malí pravlci o 20 až 25 procent větší než jejich nejbližší žijící příbuzný, vlk obecný, uvedla společnost, kterou citoval zpravodajský server Bloomberg. Až plně dorostou, budou vážit odhadem 75 kilogramů.

Ačkoliv mladí vlci představují působivý technologický průlom, podle některých vědců to ve skutečnosti nejsou pravlci obrovští, uvedla později BBC. Podle zoologa Philipa Seddona z novozélandské Otažské univerzity (University of Otago) Colossal Biosciences docílila „geneticky modifikovaných vlků obecných“.

Jeho kolega ze stejné instituce Nic Rawlence uvedl, že DNA pravlků extrahovaná z fosilií je příliš znehodnocená a poškozená na to, aby ji bylo možné biologicky zkopírovat nebo naklonovat. „Colossal vytvořil vlka obecného, který má ale některé rysy podobné pravlkům obrovským, jako je větší lebka a bílá srst. Je to kříženec,“ uvedl Rawlence.

Pravlk obrovský není jediným zvířetem, které chce společnost Colossal Biosciences, jež byla založena v roce 2021 a v současnosti zaměstnává 130 vědců, přivést zpět na Zemi. Na seznamu těch, které by rádi oživili, je také mamut srstnatý, dronte mauricijský – nelétavý pták známý také jako blboun nejapný nebo dodo – či vakovlk tasmánský.

Už v březnu společnost překvapila vědeckou komunitu zprávou, že zkopírovala DNA mamuta srstnatého a vytvořila „myš srstnatou“, chimérického tvora s dlouhou zlatou srstí a zrychleným metabolismem tuků mamuta.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *