Rozsáhlá cla, která USA uvalily téměř na všechny země světa, rozpoutala odvety států i debaty o americké hospodářské politice.
Jenže v době, kdy finanční trhy padaly, vyrazil v pátek Trump na Floridu, kde si ve svém resortu s chutí zahrál golf. Předtím ze své limuzíny mával na přihlížející fanoušky.
Byť americký prezident na Floridu vyráží pravidelně, tentokrát z Bílého domu odjel o den dříve, než je obvyklé. Tedy v pátek. Zahraniční tisk poukazuje také na to, že zatímco si Trump užíval na golfovém hřišti, tak se prohlubovaly ekonomické obavy.
„Plně se věnoval celní politice“
Americké akcie totiž klesly už druhý den po sobě. Jeden z představitelů Bílého domu ale podotkl, že prezident se v pátek „plně věnoval celní politice“, a poznamenal, že i nadále zasílal aktuální informace o rozhovorech se zahraničními představiteli.
Úředník odmítl spekulaci, že Trumpa reakce trhu vyděsila, a uvedl, že prezident již dlouho varuje před krátkodobou bolestí, kterou způsobuje jeho celní vize a program America First.
Ve čtvrtek odpoledne Trump prohlásil, že za ním již přicházejí země, které chtějí uzavřít dohody. V pátek ráno však vydal další prohlášení.
„Mnoha investorům, kteří přicházejí do Spojených států a investují obrovské množství peněz, sděluji, že moje politika se nikdy nezmění,“ napsal Trump ve zprávě na sociálních sítích zveřejněné krátce před příjezdem na golfové hřiště. „Je skvělá doba na zbohatnutí, bohatší než kdykoli předtím!“ dodal.
Přestože Bílý dům nadále ostře obhajoval celní strategii, roste v USA obava ze světových reakcí. „Prezident se trhem neřídí, ale samozřejmě ho sleduje jako všichni ostatní,“ řekl CNN jeden z Trumpových politických poradců.
„Nepomohlo, že cly zatížil ostrovy bez lidí“
Jenže mnoho prezidentových spojenců je podle amerických médií ohledně cel zmateno. „Nepomohlo, že cly zatížil ostrovy bez lidí a bez vývozu,“ poznamenal jeden z nich.
Trumpova administrativa mezitím vyzvala země, na které se cla vztahují, aby nepanikařily. Sám Trump však současně kritizoval země, které přislíbily odvetná opatření, a to například Čínu či Kanadu. O dohodě například americký prezident aktivně vyjednává s Vietnamem, Indií a Izraelem.
V příspěvku na sociálních sítích Trump uvedl, že jej již Vietnam oslovil s návrhem „snížit jejich cla na nulu“, pokud se podaří dosáhnout vzájemné dohody.
Prezident v pátek také učinil neobvyklý krok a pokusil se vyvinout tlak na Federální rezervní systém, aby snížil úrokové sazby. Pokračoval tak v dlouhodobé kritice předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella.
„Vždycky je ‚pozdě‘, ale teď by mohl změnit svou image, a to rychle,“ napsal Trump na sociální síti Truth. „Snižte úrokové sazby, Jerome, a přestaňte si hrát na politika,“ dodal.
Powell poté v pátek vystoupil na akci ve Virginii, kde pronesl, že centrální banku zaskočil rozsah Trumpových cel. „Čelíme velmi nejistému výhledu se zvýšenými riziky vyšší nezaměstnanosti i vyšší inflace,“ řekl Powell. „Zatímco cla s vysokou pravděpodobností vyvolají přinejmenším dočasný nárůst inflace, je také možné, že jejich dopady mohou být trvalejší,“ varoval.
Rozsah celní politiky byl šokující
Další člověk blízký Bílému domu řekl, že rozsah a extrémnost prezidentovy celní politiky byl šokující. Zejména s ohledem na to, kolik společností již přizpůsobilo své podnikání Trumpovým politickým cílům.
„Byla to jeho první administrativa, která způsobila, že se výrobci přesunuli z Číny do Vietnamu,“ řekl. „Teď je trestáme také. Neexistuje žádný konec hry,“ varoval.
Již za prvního funkčního období Trumpa totiž mnoho výrobců, jako jsou Nike, Gap, Levi’s a Dell, začali přesouvat své provozy z Číny do Vietnamu, aby ušetřili náklady a zřídili si podniky na přátelštějším území. Nyní však Trump na Vietnam uvalil tak vysoká cla, že to mnohé manažery rozčílilo. Proto plánují raději zvýšit ceny, než aby opět přesunuli výrobu jinam.
„Budeme prostě muset vyrábět méně košil a prodávat je za více peněz,“ dodal podle médií jeden z nich.