
„Beru raději všeho dvojnásobek. Fazole, konzervy, mouku. Prostě všechno. Blíží se recese a já se připravuji na nejhorší,“ říká s obavami třiapadesátiletý zákazník supermarketu Thomas Jennings pro agenturu Reuters během svého nákupu v řetězci Walmart v americkém státě New Jersey. Obává se značného růstu cen poté, co administrativa prezidenta Trumpa oznámila novou vlnu dovozních cel.
Plné nákupní vozíky se v posledních dnech mnohem výrazněji vyskytují snad ve všech amerických státech, informují tamní média. Podle Manishe Kapoora ze společnosti GCG současná situace připomíná atmosféru pandemie covidu. „Tehdy také lidé v panice vykupovali regály bez ohledu na to, zda zboží skutečně potřebovali. Nyní to sice ještě není na této úrovni, ale obavy ze zdražování jsou opravdu silné,“ upozorňuje Kapoor.
Společnost Tax Foundation spočítala, že nová cla přijdou americké spotřebitele v dalších deseti letech na tři biliony dolarů, což je asi 69 bilionů korun. Obavy jsou silné i v již aktuálním roce 2025, už brzy by totiž Američané mohli preventivně pracovat na hromadění trvanlivých potravin a základního spotřebního zboží.
Rýze, olivový olej i zubní pasty
Někteří Američané, jako například 55letý Angelo Barrio, se zásobují dokonce již od loňského listopadu, kdy bylo jasné, že se Trump vrátí do Bílého domu. Už během své předvolební kampaně totiž velmi hlasitě hovořil, co vše chystá. Barrio teď ve svém sklepě skladuje desítky láhví olivového oleje, rýži či zubní pasty. „Nikdy nevíte, kolik toho nakonec budete potřebovat,“ vysvětluje Američan, který kritizuje Trumpovu obchodní strategii jako chaotickou a pro americkou ekonomiku škodlivou.
Barrio zároveň zdůrazňuje, že z jeho pohledu se situace může ještě vyostřit. Napětí totiž panuje hlavně mezi Amerikou a Čínou. Není to tak dlouho, co Trump pohrozil dalším zvýšením cel. Peking naopak na americkou protekcionistickou politiku zareagoval tak, že ve svých clech vůči USA hodlá pokračovat. „Nemůžeme svalovat vinu na Čínu. Já jsem byl vždy rád, že jsem díky ní mohl nakupovat levněji,“ doplňuje své stanovisko Angelo Barrio.
Strach mají i američtí senioři
Znepokojena je také Maggie Collinsová, která je již v důchodovém věku. „Bojím se, jak to celé dopadne. Cla budou mít velký dopad zejména na seniory,“ doplňuje Collinsová pro agenturu Reuters s tím, že na jakékoliv změny svého rozpočtu je velmi citlivá.
Názory mnohých amerických zákazníků potvrzují i tamní obchody. „Naši zákazníci o clech hovoří. Ptají se na ně. Myslím, že třeba ti, kteří plánovali koupi nového auta, to kvůli clům nyní udělali s výrazným předstihem,“ uzavírá pro Reuters Nic Chuenchit, který šéfuje jednomu z obchodů v Coloradu.