
Výstava se koná pod osobní záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové.
„Jsem ráda, že máme na Pražském hradě výstavu, která otevírá a připomíná důležité celospolečenské téma ochrany přírody. Fotografie krásně ukazují, jak je život na planetě pestrý, a to jak v České republice, tak i daleko za jejími hranicemi. Měli bychom dělat vše, aby to tak zůstalo i pro budoucí generace,“ svěřila se Eva Pavlová.
„Mám obrovskou radost, že výstavu Czech Nature Photo letos hostí Pražský hrad. Považuji to za potvrzení významu a důležitosti poselství soutěže a výstavy Czech Nature Photo,“ připojila ředitelka Czech Photo Veronika Souralová.
Dodala, že soutěž motivuje veřejnost k ochraně přírody pod heslem: „Lidé dokážou chránit jen to, co znají“.
„A tak se společně s fotografy divoké přírody snažíme předávat dál informace o jedinečnosti, unikátnosti a dokonalosti živočichů, rostlin a krajiny jak v České republice, tak na celém světě. Doufáme, že si na výstavu najde cestu co nejvíce návštěvníků. Výstava osloví všechny napříč generacemi…,“ zve Souralová.
Odborná mezinárodní porota tradičně zasedala v galerii Czech Photo Centre, letos 6. března, pod vedením fotografa a zoologa Víta Lukáše. Dalšími členy poroty byli herečka a milovnice přírody Jana Plodková, marketingová ředitelka společnosti Canon pro střední Evropu Eva Kučmášová, španělský fotograf a biolog Javier Aznar González de Rueda, kameraman přírody Lukáš Pich a fotograf a pedagog Vojtěch Herout.
Do aktuálního ročníku se přihlásilo 231 soutěžících, kteří porotě zaslali téměř 2000 snímků. Do čtvrtého ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 98 soutěžících, kteří zaslali téměř 1000 snímků.
Z nominovaných fotografií porota vybrala jako vítěze snímek Vojtěcha Schmidta s názvem „Bělokur v bílé tmě“. Porotu snímek zaujal způsobem, jakým vítězná fotografie kombinuje minimalistickou estetiku s drsným charakterem severské přírody. Oslovilo ji povedené propojení vizuálních aspektů, jako je barevné podání, kompozice a celková nálada, kterou fotografie dokáže předat divákům. Vítězný snímek tak nejen vizuálně zaujme, ale zároveň vyvolává silné emoce a podněcuje k zamyšlení nad krásou i nezkrotností přírody.
„Do finského Laponska jsem vyrazil především kvůli focení polární záře a zimní krajiny. Jenže ty nejlepší záběry často přinese náhoda – ve správný čas, na správném místě a se správným objektivem jsem nečekaně narazil na nenápadného ptačího obyvatele tamní tundry. Právě tahle momentka se nakonec stala mojí nejoblíbenější fotkou z celé výpravy za polární kruh,“ svěřil se autor vítězného snímku, profesí rostlinný biolog a koníčkem nadšený fotograf krajiny Vojtěch Schmidt.
Porota kromě celkového vítěze vybrala i nejlepší snímky v jednotlivých kategoriích. V sekci Zvířata v lidské péči zvítězil fotograf MAFRY Martin Veselý se snímkem nazvaným Zasklený gepard.
V průběhu dubna se konalo i tradiční hlasování o nejlepší fotku ze soutěže podle čtenářů magazínu Lidé a Země. Tu letos získala Zuzana Gabrielová za snímek Svačina.
Czech Nature Photo představuje a hodnotí nejlepší snímky živé přírody českých a slovenských autorů. Letos se konal už devátý ročník soutěže.