
Novou ambicí společnosti je rozšířit péči o zdraví za hranice ordinací a propojit ji s každodenním životem. Přechod k tématu longevity reaguje na aktuální trendy ve společnosti a rostoucí důraz na zdravý životní styl. Cílem je dlouhodobá prevence a podpora péče o zdraví s využitím technologií, které se stávají přirozenou součástí každodenního života.
Pilulka.cz je v současnosti ve většinovém vlastnictví podnikatele Tomáše Čupra. Jeho investiční fond TCF Capital získal nedávno výměnou za financování většinový podíl ve startupu Macromo, který se věnuje analýze DNA.
Macromo před čtyřmi lety prodávalo domácí genetické testy. „Ale postupně jsme pochopili něco hlubšího: Aby člověk skutečně rozuměl svému zdraví, potřebuje všechna svá zdravotní data. Dnes můžete do naší aplikace nahrát jakýkoli laboratorní výsledek, dokonce i konkurenční DNA testy nebo krevní testy,“ sdělila serveru spoluzakladatelka startupu Eva Kuttichová.
K získávání informací o zdravotních rizicích využívá Macromo strojové učení, statistiku a na míru vytvořený model umělé inteligence. Ve světle změny strategie Pilulky tak dává investice větší smysl.
Prostřednictvím mobilní aplikace Macromo nabízí personalizovaná doporučení založená na laboratorních testech, údajích z nositelných zařízení i anamnéze. Využívá přitom technologie jako strojové učení a AI, podložené ověřenými vědeckými poznatky. Platforma zároveň zjednodušuje práci lékařům tím, že jim poskytuje relevantní data pro rychlejší a přesnější diagnostiku.
„Budoucnost spočívá v aktivním přístupu ke zdraví a minimalizace rizik civilizačních nemocí. Prevence je stále důležitější, zejména v souvislosti se stárnoucí populací. Je to při nás přirozený směr, kterým se chceme v tuto chvíli vydat,“ vysvětluje prozatímní šéf Pilulky Petr Klekner.
Data jako moderní nástroj péče o zdraví
Neoddělitelnou součástí přístupu k dlouhověkosti se stávají také genetické a krevní testy, které pomáhají určit, jaké doplňky nebo intervence konkrétní člověk potřebuje. „Technologie pro nás nejsou cílem, ale prostředkem. Nástrojem, který dokáže přetvořit složitá data do srozumitelných doporučení a stát se průvodcem na cestě ke zdraví,“ říká Klekner a dodává: „Je to známka toho, že zdravotní péče nemusí začínat až v ordinaci – ale klidně už ráno při pohledu na displej chytrých hodinek.“
Moderní technologie se stávají běžnou součástí péče o zdraví a proměňují způsob, jak o sobě přemýšlíme i jak sledujeme své tělo. Umělá inteligence a strojové učení dnes dokážou zpracovávat rozsáhlá data – od výsledků laboratorních testů přes informace z chytrých hodinek až po genetické analýzy.
Kromě rozšíření sortimentu plánuje společnost také prodat svou stávající síť kamenných prodejen, aby se plně zaměřili na online prostředí, kde fyzická přítomnost není tolik podstatná. Od této změny si Pilulka slibuje efektivnější distribuční řetězec, díky kterému si zákazník může objednat potřebné léky z pohodlí domova.