
„Máme dohodu o vzácných nerostech, která myslím bude podepsána příští čtvrtek. Brzy,“ řekl Trump při setkání s Meloniovou. Také ukrajinský preziden Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Ukrajina a Spojené státy by ještě ve čtvrtek mohly podepsat memorandum ke smlouvě o strategických surovinách.
K uzavření nerostné dohody, díky níž by Spojené státy získaly přístup ke strategickým surovinám na Ukrajině, byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu však sešlo kvůli emotivní roztržce mezi Trumpem, jeho viceprezidentem J. D. Vancem a ukrajinským prezidentem v Oválné pracovně Bílého domu.
Trump chce, aby Spojené státy získaly podíl na zisku z ukrajinského nerostného bohatství. Mluví o tom jako o splátce za vojenskou pomoc, kterou Washington Kyjevu poskytl za administrativy předchozího prezidenta Joea Bidena.
Šéf Bílého domu nyní také řekl, že v nejbližších dnech očekává odpověď od Ruska na své návrhy ohledně příměří na Ukrajině. „Chceme, aby se smrt a zabíjení zastavily,“ prohlásil Trump, který před lednovým nástupem do úřadu opakoval, že válku na Ukrajině zastaví za 24 hodin.
Koncem února to byly tři roky od okamžiku, kdy ruský diktátor Vladimir Putin nařídil ruské armádě zahájit invazi do sousední země. Trump však ve čtvrtek podle agentury AFP znovu kritizoval Zelenského.
Řekl, že mu nepřičítá odpovědnost za to, že válka Ruska proti Ukrajině začala. „Já ho z toho neobviňuji, ale říkám, že bych netvrdil, že odvedl tu nejlepší práci, OK?“ vysvětloval prezident. „Nejsem velký fanoušek,“ dodal zřejmě v souvislosti s prezidentem Ukrajiny.
„Rozhovory byly výborné“
V Paříži mezitím jednal šéf americké diplomacie Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff, a to s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a ministrem zahraničí Jeanem-Noëlem Barrotem. Elysejský palác oznámil, že rozhovory byly „výborné, pozitivní a konstruktivní“. Podle Paříže je důležité, že byl zahájen proces, do kterého se zapojila i Evropa.
Rozhovory budou pokračovat ve stejném formátu příští týden v Londýně, přesný termín zatím stanoven nebyl. Na jednání s americkými a evropskými spojenci do Paříže nečekaně přicestovali také britští a němečtí bezpečnostní poradci a ukrajinská delegace. Vedli ji ministr zahraničí Andrij Sybiha a ministr obrany Rustem Umerov. Prezident Macron ještě před jednáním telefonicky hovořil také se Zelenským.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že rozhovory se zaměří na „cesty k dosažení úplného příměří“ ve válce a také na možné nasazení mnohonárodního vojenského kontingentu na Ukrajině v případě míru, jak Kyjev žádá od svých spojenců. Moskva vyhlídku na přítomnost cizích vojáků na ukrajinském území striktně odmítá.