
Český podnik elektrárnu koupí od brazilské společnosti Copel, se kterou nyní podepsal dohodu o koupi. Elektrárna je v provozu od roku 2019 a ročně vyrobí 1 584 gigawatthodin elektřiny. Pokrýt má spotřebu asi jednoho milionu obyvatel.
Nákup bude Energo-Pro financovat kombinací vlastních peněz a externích zdrojů. Po vyřízení regulatorních povolení, které se očekává letos v létě, bude elektrárna Baixo Iguaçu svým výkonem největším energetickým zdrojem v portfoliu Energo-Pro. Aktuálně provozuje přes padesát vodních elektráren v pěti zemích, vedle Brazílie je aktivní v Bulharsku, Gruzii, Španělsku a Turecku.
Celkový instalovaný výkon nyní činí 1 500 MW. Po začlenění Baixo Iguaçu tak stoupne instalovaný výkon skupiny na 1850 MW, což je například výkon čtyř bloků jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku.
Další elektrárna v Kolumbii
Nejnovější akvizice Energo-Pro navazuje na loňský nákup sedmi malých brazilských vodních elektráren o výkonu celkem 90 MW. Společnost tehdy za ně zaplatila 118,3 milionu eur (2,95 miliardy Kč). Kromě toho společnost staví další vodní elektrárnu Chorreritas v Kolumbii, jejíž spuštění očekává v příštím roce.
„Růst portfolia Energo-Pro v Brazílii je strategickým krokem v rámci geografické diverzifikace naší skupiny, který nám pomáhá posilovat odolnost vůči hydrologickým, geopolitickým i ekonomickým rizikům,“ uvedl k podpisu smlouvy generální ředitel společnosti Jakub Fajfr.
Koupě brazilské hydroelektrárny navíc podle Fajfra přináší významný přínos i z hlediska finanční stability, „neboť prodej elektřiny je zde zajištěn dlouhodobými výkupními smlouvami, které se každoročně upravují o inflaci,“ doplnil Fajfr.
Společnost Energo-Pro vznikla v roce 1994 ve Svitavách. Jejím vlastníkem je podnikatel Jaromír Tesař, který je podle loňského vydání časopisu Forbes devátým nejbohatším Čechem s majetkem přes 51,3 miliardy korun.
Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii. Energo-Pro zaměstnává téměř 10 000 lidí. Společnost měla v roce 2023 provozní zisk (EBITDA) 323 milionů eur (přes osm miliard korun).