
Mezinárodní porota soutěže ocenila zejména podle ní úspěšnou strategii guvernéra ČNB Aleše Michla a jím vedené bankovní rady k nastavení měnové politiky v období vysoké inflace. V minulosti přitom současná rada čelila kritiky některých médií i expertů.
Bankovní rada se v roce 2022 rozhodla nenásledovat doporučení analytického modelu ČNB, podle kterého měla zvýšit základní úrokovou sazbu až k 11 procentům a následně ji rychle snížit. Místo toho opakovaně deklarovala, že její strategií je ponechat úrokové sazby na sedmi procentech delší dobu. Zároveň kladla důraz na silnou korunu, která dosáhla historických hodnot vůči euru. To doprovodila podle poroty konzistentní a otevřenou komunikací směrem k trhům i veřejnosti.
Jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky v létě roku 2022 se přitom neobešlo bez problémů. Česká koruna v reakci na zveřejnění jména nového guvernéra České národní banky Aleše Michla naopak prudce ztrácela. Trhům se totiž nelíbilo, že do čela centrální banky přichází odpůrce zvyšování úrokových sazeb. K euru tehdy tuzemská měna oslabila na více než 25 korun. Podobně oslabila i vůči dolaru.
Bankovní rada nicméně nenechala korunu dál padat a zahájila intervence na její posílení. Tím pomohla tlumit inflaci, jak tvrdí porota Central Banking Awards. Silná koruna totiž zlevňuje dovážené zboží, což růst spotřebitelských cen tlumí.
„V době historicky vysoké inflace se Česká národní banka spojila v jedno a sama šla příkladem hodnot, které jsme očekávali od celé společnosti: zpomalit nadměrný růst peněz prostřednictvím disciplíny a odpovědného hospodaření. Měl jsem tu čest a odpovědnost řídit tento proces společně s celou bankovní radou. Skutečné vedení znamená činit dnes rozhodnutí, která chrání důvěru lidí, výsledky jejich práce a reálnou hodnotu úspor v budoucnosti,“ uvedl oceněný guvernér Aleš Michl v tiskovém prohlášení.
Z osmnácti na dvojku
Nejvyšší byla inflace v Česku v září 2022, kdy dosáhla 18 procent. Na rovná dvě procenta, která centrální banka považuje za pro českou ekonomiku optimální, se dostala loni v únoru. Od té doby kolísá v rozmezí dvou až tří procent. Česko tak bylo jednou z prvních zemí, kde se inflaci podařilo stabilizovat.
Zároveň ale inflační vlna tvrdě zasáhla kupní sílu Čechů. Podle analýzy investiční společnosti XTB klesla mezi roku 2019 a 2024 o celou desetinu, tedy nejvíc ze zemí Evropské unie. Vysoká inflace, která Česko sužovala v letech 2021 až 2023, způsobila celkový pokles reálných mezd Čechů o deset procent, ukázala analýza investiční společnosti XTB. Životní úroveň Čechů tak dostala větší ránu než po globální finanční krizi v roce 2008.
Nákupy zlata i okamžité platby
Mezinárodní porota vyzdvihla také guvernérovu snahu posilovat výnosnost devizových rezerv a snižovat míru výkyvů hospodářského výsledku ČNB, a to změnou ve složení portfolia devizových rezerv a nákupy zlata.
Obnova zlatého pokladu banky je v polovině, směřuje tak k cíli, který si Aleš Michl vytyčil. V roce 1993 držela banka 60,7 tuny zlata. V roce 2019 bylo v zásobě 8 tun, nejméně v historii. Zlato bylo rozprodáno. Ke konci roku 2024 už ale ČNB měla v trezorech již 51,2 tuny. Cílem centrální banky je mít v roce 2028 v devizových rezervách 100 tun zlata – a tento poklad ponechat pro příští generace.
Porotci ocenili mimo jiné také kroky centrální banky v oblasti hospodaření. Za Michlova působení totiž došlo k prvnímu komplexnímu zeštíhlení provozu centrální banky za posledních deset let. Počet pracovních pozic klesl o pět procent oproti roku 2022. Během let 2023 a 2024 bankovní rada kompletně revidovala všechny agendy a procesy s cílem redukovat byrokracii vůči trhu i uvnitř banky.
Jako inovativní přístup guvernéra Aleše Michla vyhodnotila porota jeho podporu systému okamžitých plateb. Díky aktivnímu přístupu ČNB se do něj podařilo zapojit již 90 procent bank na českém trhu. Jejich klienti tedy mohou platby odesílat i přijímat během několika sekund.
V neposlední řadě si ocenění poroty získaly kroky ČNB při řešení insolvence Sberbank CZ. Klienti zkrachovalé Sberbank dostali zpět své peníze díky aktivní roli ČNB a kontrole procesu ve věřitelském výboru, chválí porota soutěže. Klienti dosud získali 95 procent zajištěných pohledávek, zbytek bude uhrazen po dořešení právních otázek.