
Za méně než hodinu spořádal tři kávy a dvě zmrzliny, jízdenka se slevou ho přitom vyšla na méně než stokorunu. Jízdní doklad následně nechal dobrovolně propadnout. Na sociálních sítích jeho činnost mnozí lidé odsoudili. Podle dopravce je takové jednání výjimečné.
„S podobnými případy se nesetkáváme ve velkém rozsahu – jde spíše o ojedinělé výjimky, kdy někdo službu lounge zneužije. Primárně je lounge určen našim cestujícím jako benefit a možnost zpříjemnit si čekání na spoj. Právě proto je jeho dostupnost navázána na platnou jízdenku,“ uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová.
„V tuto chvíli neuvažujeme o změně pravidel vstupu do lounge, protože věříme, že většina cestujících tuto službu využívá tak, jak byla zamýšlena – tedy jako doplněk k jejich cestě vlakem a zpříjemnění čekání na jejich spoj,“ doplnila. Společnost podle ní dopředu nemá možnost zjistit, zda cestující plánuje svou jízdenku skutečně využít.
Zajímalo mě, jak to funguje
Muž chtěl podle jeho vlastních slov službu RegioJetu především vyzkoušet. „Každý den se projdu okolo lounge na hlavním nádraží. Zajímalo mě, jak to funguje, jak se tam člověk dostane. Prostě mi to přišlo jako geniální od samotného RegioJetu, je to takové VIP,“ uvedl pro redakci iDNES.cz.
Obavy ohledně toho, že by ho mohl personál omezit v konzumaci občerstvení, případně požádat o opuštění lounge, podle jeho slov neměl. „Smluvní podmínky pro vstup do lounge jsem si nečetl. Ale jak jsem pozoroval ostatní lidi, jak se obsluhovali, neměl jsem žádné výčitky svědomí z toho, že si dávám třetí kávu z automatu,“ zmínil.
Uživatelům sociálních sítí se ovšem jeho čin příliš nepozdával. „A přesně kvůli těmhle vychcánkům to brzy zruší nebo omezí. Ještě se pochval pako,“ uvedl v komentářích u jeho příspěvku jeden z uživatelů.
„Tohle si uložím. Až mi bude ze mě někdy trapně, aspoň budu mít na očích, že na tom jiní jsou s tou trapností daleko hůř,“ napsala jiná uživatelka.
Lounge oslaví rok od otevření
RegioJet novou lounge s klavírním křídlem na pražském Hlavním nádraží otevřel na konci dubna loňského roku. Cestující mají k dispozici kromě bezplatné kávy, vody a zmrzliny také denní tisk. Součástí lounge jsou také toalety.
Cestující mohou do lounge vstoupit šedesát minut před odjezdem vlaku. Po načtení čárového kódu jízdenky a následného otevření dveří a vstupu do salonku jízdenku již není možné stornovat.
Lounge na pražském Hlavním nádraží mají také České dráhy. Zákazníkům je k dispozici káva, čaj, voda a denní tisk. Do lounge mohou vstoupit cestující s platnou jízdenkou do první třídy a také ti, kteří mají jízdenku s místenkou na rychlík nebo na vlak vyšší třídy.
Vstup do lounge Českých drah na pražském hlavním nádraží je možný nejdříve dvě hodiny před začátkem platnosti jízdního dokladu.
V Rakousku platí zákaz nadměrné konzumace
S lounge s občerstvením se lze běžně setkat i na nádražích v zahraničí, například rakouský dopravce ÖBB má sedm salonků po celé zemi. Vstup je umožněn primárně cestujícím prvních tříd. I s jízdenkou do druhé třídy je však možné se do salonků dostat, podmínkou je mít jízdenku do druhé třídy v minimální hodnotě 8 eur a zaplatit 10 euro za vstup do lounge.
Kromě nápojů, jako je káva, voda či čaj, je cestujícím k dispozici také lehké občerstvení, jako je například pečivo či ovoce. Nabídnout si mohou i alkoholické nápoje, jako je pivo a víno.
Rakouský dopravce na svém webu nicméně upozorňuje na to, že v saloncích platí určitá pravidla. Zakázáno je například jakékoliv pití a jídlo odnášet, stejně tak je zakázáno si přinášet a konzumovat vlastní občerstvení. Dopravce na svém webu také varuje před nadměrnou konzumací nápojů a jídla.
„Pokud využíváte lounge k jiným účelům než k cestování, konzumujete nadměrné množství jídla a nápojů (zejména alkoholických) nebo se chováte nevhodně, je to v rozporu s podmínkami užívání a může to vést k trvalému zákazu vstupu,“ upozorňuje dopravce.