
Trump podle Reuters novinářům sdělil, že se Spojené státy přestanou pokoušet ukončit válku na Ukrajině, pokud Moskva nebo Kyjev příliš ztíží zastavení konfliktu. Zároveň ale poznamenal, že nechce říct, že odchází od jednacího stolu a vyjádřil přesvědčení, že stále existuje slušná šance na ukončení konfliktu, poznamenala agentura.
Marco Rubio dříve během dne uvedl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. „Musíme zjistit, zda je možné válku na Ukrajině ukončit,“ řekl Rubio a zdůraznil, že jasno musí být v řádu dní. „Pokud to možné nebude, tak prezident může říct, že končíme,“ uvedl.
Americký viceprezident J. D. Vance, který se pátek v Římě setkal s italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, podle agentury Reuters řekl, že USA jsou k ukončení války stále optimistické. „Protože se konají jednání, nebudu je předčasně hodnotit, ale cítíme optimismus, že budeme moci, doufejme, tuto válku, velmi brutální válku ukončit,“ uvedl.
USA podle Rubia chtějí válku zastavit, musí ale od Ruska i Ukrajiny vědět, že o mír stojí. „Jinak máme řadu dalších priorit,“ řekl. Kyjev již dříve bez podmínek souhlasil s americkým návrhem na celkové příměří. Moskva se takto jasně nevyjádřila, ale opakovaně uvedla, že s myšlenkou souhlasí, zároveň však požaduje řešit takzvané prvotní příčiny konfliktu. Hovoří také o zrušení některých západních sankcí před ukončením bojů.
Ukrajina zdůrazňuje, že budoucí mírová dohoda bude muset obsahovat bezpečnostní záruky pro případ dalšího ruského napadení. Za nejvýznamnější pak Kyjev považuje jistoty od USA, které jsou stejně jako Rusko jadernou mocností. Rubio v pátek bez podrobností řekl, že otázka záruk se na jednání v Paříži zmínila. Poznamenal, že bezpečnostní záruky jsou problémem, který je možné vyřešit tak, aby výsledek byl přijatelný pro všechny.
Bloomberg: USA nabídly mír za cenu ukrajinských ústupků Washington podle zjištění agentury Bloomberg předložil spojencům návrhy na uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, včetně náčrtu podmínek pro ukončení bojů a zmírnění sankcí vůči Moskvě v případě trvalého příměří. Návrh by fakticky zmrazil válku v současných frontových liniích, přičemž ukrajinská území, která nyní Rusko okupuje, by zůstala pod kontrolou Moskvy. Kyjev by se rovněž musel vzdát svých snah o vstup do NATO. |
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek podle agentury Reuters řekl, že jednání s Američany jsou „docela komplikovaná, protože téma rozhodně nepatří k těm snadným“. Rusko chce konflikt vyřešit a zajistit své vlastní zájmy a je otevřené dialogu, uvedl také Peskov.
Rubio už na počátku dubna po bruselském jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance řekl, že ruský prezident Vladimir Putin se bude muset velmi brzy vyjádřit, zda to s mírem myslí vážně, protože Trump nepřistoupí na nekonečné debaty.
Rubiovo páteční vyjádření podle Reuters zdůrazňuje rostoucí pocit marnosti v Bílém domě z nedostatečného pokroku v úsilí konflikt urovnat. Agentura poznamenala, že válka na Ukrajině je jednou z položek na rostoucím seznamu geopolitických výzev.
Trump během prezidentské kampaně prohlásil, že by mohl Putina a hlavu ukrajinského státu Volodymyra Zelenského donutit přestat bojovat do 24 hodin po svém opětovném nástupu do Oválné pracovny 20. ledna. USA později tuto lhůtu prodloužily do Trumpových prvních 100 dnů ve funkci, které se završí 30. dubna.
Rubio ve čtvrtek v Paříži jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a ministrem zahraničí Jeanem-Noëlem Barrotem, aby s nimi hovořil o ukončení války na Ukrajině. Na schůzku přicestovali také britští a němečtí bezpečnostní poradci a ukrajinská delegace. Elysejský palác po jednání oznámil, že rozhovory byly výborné, pozitivní a konstruktivní. Rubio o obsahu jednání následně informoval ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Kyjev již dříve bez podmínek souhlasil s americkým návrhem na celkové příměří. Moskva se takto jasně nevyjádřila, ale opakovaně uvedla, že s myšlenkou souhlasí, zároveň však požaduje řešit takzvané prvotní příčiny konfliktu.
Hovoří také o zrušení některých západních sankcí před ukončením bojů. Ukrajina, která s příměřím předem souhlasila, zdůrazňuje, že budoucí mírová dohoda bude muset obsahovat bezpečnostní záruky pro případ dalšího ruského napadení.
17. března 2025 |
Lipavský chce Ukrajinu dál podporovat
Na slova šéfa americké diplomacie reagoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.). „Ukrajina už před měsícem přijala americký návrh na příměří, Rusko místo toho dál páchá zbabělé útoky na civilisty,“ uvedl .
Evropa se podle Lipavského aktuálně připravuje na všechny varianty včetně mírového uspořádání. „Ale do té doby budeme dál podporovat Ukrajinu, aby se ruskému teroru mohla bránit,“ dodal.
Lipavský k příspěvku připojil část svého středečního vystoupení na CNN Prima News, ve kterém zmínil, že Rusko zatím nevyužilo žádnou možnost v rámci kroků předložených Spojenými státy. „Je jasné proč. Rusové si myslí, že stále mohou dosáhnout svých cílů,“ řekl.
„Celé to od začátku působí tak, že Trumpa Ukrajina nezajímá. A nikdy nezajímala. Ani životy Ukrajinců, ani udržení mezinárodního řádu,“ reagoval na Rubiovy výroky i europoslanec Jan Farský (STAN). Jediné, co podle něj Trump na Ukrajině vidí, jsou byznys a zdroje pro USA. „A pro ty si od první chvíle jde. Bez ohledu na lidské oběti, bez ohledu na mezinárodní právo,“ dodal.