Je fentanyl příčina, anebo záminka? Za co všechno může a nemůže Čína

Zvýšená americká cla vůči Číně navazují na ta, k nimž Trump přistoupil již během svého prvního funkčního období a následně je rozšířil i jeho nástupce Joe Biden. Čína však téměř okamžitě zareagovala, aniž by to mělo výraznější vliv na její vlastní ekonomiku. Uvalila totiž cla ve výši 10 až 15 procent na některé americké zemědělské produkty, píše agentura Bloomberg.

Trumpova administrativa oficiálně zastává názor, že zvýšená cla mají vyvinout tlak na čínskou vládu, aby omezila vývoz fentanylu a dalších chemických látek USA, ze kterých se tato droga vyrábí. Prezident k tomu zároveň uvedl, že čínská vláda měla subvencovat i jinak motivovat čínské chemické společnosti k tomu, aby své preparáty pro výrobu do USA vyvážely.

Trump však Čínu kritizuje dlouhodobě. Obviňuje zemi ze selhání v boji proti obchodu s drogami. Představitelé čínské vlády podle něj neplní své dřívější sliby.

Jaká byla čínská reakce?

V minulém týdnu představitelé čínského ministerstva zahraničí na Trumpova slova zareagovali. Uvedli, že Peking obchod s fentanylem a dalšími preparáty výrazně potlačil. Washington by měl místo dodatečných cel podle čínských vyjádření Pekingu spíše děkovat. Čína i proto vyzvala americkou protistranu k dialogu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí zároveň americkou stranu zkritizoval za ignorování plodné spolupráce a odmítl, že by Čína měla přijmout další opatření směřující k omezení obchodu s touto drogou. Peking vyzval Spojené státy, aby svou krizi řešili objektivně a racionálně a nehrozily neodůvodněnými celními překážkami.

Proč Trump a fentanyl?

Fentanyl je extrémně silný syntetický opioid, který se primárně využívá proti bolesti. Jeho výroba je ale ve srovnání s dalšími podobnými látkami poměrně levná. V amerických podmínkách se ale stále častěji využívá mimo lékařské sály. Za poslední léta dramaticky narostl počet závislých. O fentanyl se zajímají téměř všichni američtí političtí představitelé a nejde tedy pouze o Trumpovu politiku.

Podle zprávy americké Komise pro ekonomickou a bezpečnostní spolupráci mezi USA a Čínou z roku 2021 je Čína hlavní zemí, odkud se nelegální fentanyl a související látky do USA dostávají. Podle této zprávy ale role Číny měla po roce 2019 změnit. Spíše než na výrobu hotového fentanylu se má soustředit na export prekurzorů mexickým kartelům, které drogu připravují a následně distribuují do USA.

Jak se Čína k fentanylu postavila?

Čína se zavázala k přísnější regulaci už v roce 2018. Následně upravila svou legislativu a udělila několik trestů konkrétním čínským občanům, kteří se do obchodu s fentanylem zapojovali. Nicméně v roce 2022 se ale americko-čínská spolupráce zhroutila, a to hlavně kvůli rostoucímu napětí kolem Tchaj-wanu a koronavirové pandemii. Po roce 2023 sice došlo k určitému obnovení této spolupráce, podle agentury Bloomberg ale s výraznými omezeními.

Americká administrativa nyní chce, aby Peking přísněji vymáhal své regulace, podnikl konkrétní kroky proti drogovým gangům a zesílil svůj dohled nad celým trhem s chemickými preparáty. Trumpova administrativa zároveň tvrdí, že Čína disponuje nejsofistikovanějším dohledovým systémem na světě. Má jí ale chybět vůle k ráznému zásahu, uzavírá Bloomberg.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *