Evropské akcie ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Panevropský index STOXX Europe 600 si krátce před desátou hodinou středoevropského času připisoval téměř dvě procenta a pohyboval se v blízkosti 496 bodů.

Nárůst v pondělí vykazují například akcie čipových společností Infineon, ASML a BE Semiconductor, posilují rovněž akcie bank, napsala agentura Reuters. Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, si krátce před desátou hodinou středoevropského času připisoval přes dvě procenta a nacházel se blízko 20 800 bodů.

Akciové trhy v Evropě i ostatních částech světa jsou v posledních týdnech pod tlakem kvůli obavám, že agresivní celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa bude mít výrazné negativní dopady na hospodářský růst.

Pozornost investorů se nyní soustředí také na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Finanční trhy předpokládají, že ECB sníží úrokové sazby o další čtvrtinu procentního bodu.

Americkým trhům pomohla centrální banka

Americké akcie posílily už v závěru minulého týdne. Pomohlo jim mimo jiné ujištění americké centrální banky (Fed), že je připravena udržet finanční trhy v chodu. Na devizovém trhu dál oslaboval dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal v pátek 1,6 procenta a zakončil obchodování na 40.212,71 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,8 procenta na 5363,36 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,1 procenta na 16.724,46 bodu.

Za celý týden posílil Dow Jones o 4,95 procenta, S&P 500 o 5,7 procenta a Nasdaq o 7,3 procenta. Pro Nasdaq to byl největší týdenní procentní zisk od listopadu 2022.

Naopak americký dolar opět zlevňoval. Ke švýcarskému franku se v pátek dostal na nejnižší úroveň za posledních deset let a k euru se prodával nejlevněji za tři roky.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *