
„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla šéfka Evropské komise v prohlášením, které učinila ještě před summitem EU-Střední Asie v Samarkandu v Uzbekistánu.
Trump představil rozsáhlý balíček recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Americký prezident tím nastartoval globální obchodní válku, která hrozí zvýšením inflace a zastavením amerického a globálního hospodářského růstu.
Také tři ekonomicky silné asijské státy – Korea, Čína a Japonsko se brání clům, která proti nim vyhlásil Trump. Korejský premiér Han Duk-so, který je současně úřadující hlavou státu, nařídil mimořádná opatření na podporu podniků, které pocítí dopady amerických cel, včetně cel na dovoz automobilů.
Han na schůzce s ministrem financí a dalšími nejvyššími představiteli požádal ministra průmyslu, aby aktivně vyjednával s Washingtonem o minimalizaci dopadu amerických recipročních cel.
Nerespektuje to pravidla mezinárodního obchodu, upozornily Čína i Japonsko
Čína vyzvala Spojené státy, aby okamžitě zrušily jednostranná cla, a pohrozila protiopatřeními. Čína se proti tomu rozhodně staví a určitě podnikne protiopatření, aby ochránila svá práva a zájmy, uvedlo ministerstvo obchodu a vyzvalo USA, aby řešily neshody s obchodními partnery prostřednictvím rovnoprávného dialogu.
Čínské ministerstvo upozornilo, že nová americká cla „nerespektují pravidla mezinárodního obchodu a vážně poškozují práva a zájmy“ dotčených stran.
Japonsko vyzvalo USA, aby zrušily rozhodnutí o zavedení cel, které jsou v rozporu s pravidly WTO a poškodí globální ekonomiku. „Máme vážné obavy ohledně toho, zda jsou cla v souladu s pravidly WTO a obchodní dohodou mezi Japonskem a USA,“ řekl novinářům mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši podle agentury AFP.
Nová americká cla jsou „extrémně politováníhodná“, uvedl před novináři japonský ministr hospodářství, průmyslu a obchodu Jodži Muto. Podle AFP dodal, že při jednání se svým americkým protějškem Howardem Lutnickem – ještě před Trumpovým oznámením – znovu důrazně vyzval Washington, aby nová cla neuplatňoval proti Japonsku.
Trump podepsal cla před televizními kamerami
Trump v živě přenášeném vystoupení v Růžové zahradě Bílého domu oznámil, že minimální clo pro všechny obchodní partnery má činit deset procent. Cly chce podpořit americkou výrobu. Příslušný exekutivní příkaz prezident podepsal přímo při svém vystoupení před kamerami.
Sazba amerických cel na veškerý dovoz raketově vzrostla na 22 procent z pouhých 2,5 procenta v loňském roce v důsledku nových globálních poplatků, uvalených prezidentem Trumpem, uvedl šéf výzkumu americké akonomiky v agentuře Fitch.
„Taková úroveň (celních sazeb) byla naposledy v roce 1910,“ upozornil Olu Sonola. „Toto mění pravidla hry nejen pro americkou, ale i globální ekonomiku. Mnoho zemí pravděpodobně skončí v recesi. Většinu prognóz můžete zahodit, pokud tato cla budou platit delší dobu,“ varoval.