Dopravní podnik ukázal nové trolejbusy, jejich jména vás vrátí do hodin dějepisu

Každý z nových vozů už má také své jméno, ty dopravní podnik vybral podle známých postav z dějin Českých Budějovic, takže v ulicích budou jezdit třeba Přemysl či Budivoj, Hirzo či Čéč a Marta.

Další tři jména Ondrášek, Vladimír a Andy odkazují k lidem, kteří byli dlouhá léta spjatí s dopravním podnikem nebo milovali svět trolejbusů.

Nová vozidla Škoda 33Tr jsou 18metrové kloubové trolejbusy vybavené moderním informačním a odbavovacím systémem. Samozřejmostí je klimatizovaný interiér. Bez napojení na troleje mají dojezd až 12 kilometrů, mohou tak jezdit na linkách přes Dlouhou louku a budou výhodné i při výlukách, kdy už nebude nutné nasazovat autobusy.

Po dodání všech 35 vozidel bude v Budějovicích jezdit 50 bateriových trolejbusů, což bude 80 procent z celkového počtu. Pro zvýšení bezpečnosti je ve vozech instalovaný kamerový systém.

Bezbariérový provoz

Moderní trolejbusy 33Tr nahradí zejména vozidla typu 15Tr, která provoz v 90. letech zahajovala, a novější 15TrM, která jezdí od roku 2002. Přídavnými bateriemi nebylo vybavených ještě ani 30 trolejbusů typu 25Tr Irisbus. Nové vozy proto částečně nahradí i tento nejpočetnější typ vozidel, který dopravní podnik zaváděl do provozu v letech 2005 až 2012.

„Cestující na vozíku už nebudou muset v jízdních řádech hledat vhodné spoje, každý pak bude snadno přístupný,“ zdůraznil Slavoj Dolejš, šéf dopravního podniku v Budějovicích. Dodávka celkem 35 trolejbusů má být dokončená v srpnu příštího roku.

Budějovický dopravní podnik zajišťuje obslužnost městské hromadné dopravy v krajském městě a patnácti přilehlých obcích, a to na celkem 23 trolejbusových a autobusových linkách. V roce 2023 je lidé využili až pro 52 milionů cest. Dopravce má přes čtyři stovky stálých zaměstnanců.

Nákup 35 takzvaných parciálních trolejbusů umožnily dotace z výzev Integrovaného regionálního operačního programu. Investici tak bude až do výše 70 procent výdajů spolufinancovat Evropská unie.

Cestující vozily trolejbusy v Budějovicích už od roku 1909 do 1. světové války, znovu pak mezi lety 1948 až 1971. Aktuální éru MHD na elektrický pohon zahájil dopravní podnik v roce 1991 právě s trolejbusy značky Škoda.

Pojmenování nových trolejbusů

číslo vozu jméno spojitost
412 Ondrášek Na památku Ondráška, který miloval svět trolejbusů.
413 Budivoj Podle Budivoje ze Železnice, šlechtici, po kterém se nazývá původní ves Budivojovice.
414 Čéč Podle Čéče z Budivojovic, který své rodné vsi dopřál budoucnost metropolitní.
415 Přemysl Podle zakladatele Českých Budějovic, českého krále Přemysla Otakara II.
416 Hirzo Podle lokátora města Hirza z Klingenbergu, který dal tvar českobudějovickému čtvercovému náměstí.
417 Adalbert Podle Vojtěcha Adalberta Lanny, významného obchodníka, průmyslníka a stavitele, českobudějovického rodáka.
418 Jindřich Podle Jindřicha Libraria, blízkého člověka krále Přemysla Otakara II., spoluzakladatele Dominikánského kláštera v ČB.
419 Vladimír Na památku zesnulého šéfa trolejbusové vozovny
420 Jan Podle Jana Valeriána Jirsíka, zakladatele českojazyčného školství v Českých Budějovicích.
421 Andy Na památku řidiče, který zemřel po těžké nemoci.
422 Lída Podle Lídy Polesné přebornice ve vodním slalomu, nositelky 19 medailí z mistrovství světa, která v ČB trénovala a její jméno nese i místní vodácký areál.
423 Ema Podle světoznámé operní pěvkyně Emy Destinnové, která zemřela v Českých Budějovicích.
424 Marta Podle českobudějovické rodačky, zpěvačky a signatářky Charty 77 Marty Kubišové. Její dědeček v Českých Budějovicích řídil tramvaj.
425 Libuše Podle české herečky, českobudějovické rodačky Libuše Havelkové.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *