Člověk skromnosti, který pečoval o slabší. Svět chválí odkaz zesnulého papeže

Putin o papežovi řekl, že si ho bude vždy pamatovat jen v tom nejlepším. Vyzdvihl jeho snahu o dialog mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví. Podle ruské státní agentury TASS to vyplývá z prohlášení, které zveřejnil Kreml.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve své kondolenci ocenil, že se papež František modlil za mír na Ukrajině a pro Ukrajince. Lidem uměl dávat naději, sdělil Zelenskyj.

Svět ztratil skutečnou osobnost a velkou morální autoritu, uvedl ke skonu papeže slovenský prezident Peter Pellegrini. František byl podle něj ztělesněním humanity a pokory.

„Papež František chtěl, aby církev od Buenos Aires až po Řím přinášela radost a naději těm nejchudším z chudých. Aby sjednotila lidi mezi sebou a s přírodou,“ uvedl Macron na sociálních sítích.

V podobném duchu se k papeži, který byl prvním jihoamerickým nositelem svého úřadu, vyjádřila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Inspiroval miliony svou láskou, čistotou a odvahou,“ uvedla.

Podle předsedy Evropské rady Antónia Costy pociťoval papež „hluboký soucit“. „Staral se o velké globální výzvy naší doby – migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír – a také o každodenní boje každého z nás i všech dohromady,“ uvedl Costa na sociální síti X.

Ve svém nedávném poselství ke Světovému dni míru papež podle Costy navrhl tři kroky k tomu, aby mohla nastat „trvalá změna“. „Odpuštění mezinárodního dluhu, zrušení trestu smrti a přerozdělení vojenských prostředků na ukončení hladu. Kéž nás jeho myšlenky i nadále vedou k budoucnosti plné naděje,“ dodal šéf unijních summitů.

Na papeže společnou fotografií zavzpomínala i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. „Jeho nakažlivý smích chytil za srdce miliony lidí po celém světě,“ napsala. „Papež lidu“ zůstane podle ní ve vzpomínkách všech pro svou lásku k životu, naději na mír i soucit.

Italská premiérka Georgia Meloniová uvedla, že bude pokračovat v papežem Františkem vytyčené cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti. Zmínila také jeho schopnost smiřovat zdánlivě nesmiřitelné.

Papežův odkaz vyzdvihl také premiér Španělska Pedro Sánchez. Ministr zahraničí Irska, další silně katolické země, Simon Harris vyjádřil naději, že Františkovo učení bude inspirovat svět i v budoucnu.

Jako vřelého a citlivého muže, kterému patří velký respekt, zhodnotil papeže polský premiér Tusk. Na sociálních sítích sdílel archivní fotografii, na které se spolu setkali. „Dobrý, vřelý a citlivý muž. Ať odpočívá v pokoji,“ uvedl šéf polské vlády.

„Smrt papeže Františka mě naplňuje velkým smutkem. Františka si budeme pamatovat pro jeho neúnavnou angažovanost ve prospěch nejslabších ve společnosti, pro jeho zájem o spravedlnost a smíření. Vedla ho k tomu pokora a víra v Boží milosrdenství. V tuto chvíli jsem myšlenkami s věřícími na celém světě, kteří ztratili svého Svatého otce. Kéž odpočívá v pokoji,“ popřál budoucí německý kancléř Merz.

Rád jsem ho viděl, vzpomíná Vance na schůzku

Soustrast vyjádřil na sociálních sítích i Izraelský prezident Jicchak Herzog. „Správně kladl velký důraz na posílení vazeb se židovským světem a podpory mezináboženského dialogu,“ uvedl izraelský prezident. Podle něj to papež vnímal jako „cestu k lepšímu vzájemnému pochopení a respektu“.

Herzog řekl, že František byl „mužem hluboké víry a bezmezného soucitu, který zasvětil svůj život povznesení chudých a volání po míru v neklidném světě“.

„Opravdu doufám, že jeho modlitby za mír na Blízkém východě a za bezpečný návrat rukojmích budou brzy vyslyšeny,“ dodal Herzog.

Kondolenci vyjádřil i mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Papež v roce 2016 přijal ve Vatikánu íránského prezidenta Hasana Rúháního.

Papeže Františka už několik měsíců trápila řada zdravotních komplikací, především s dýchacími cesty. V mládí přišel o část plíce, což ho v poslední době začalo výrazně zdravotně omezovat. V neděli krátce pozdravil věřící na náměstí svatého Petra ve Vatikánu. Poselství Urbi et orbi (Městu a světu) ale nechal přečíst jednoho z kardinálů. Po návratu z nemocnice se několikrát ukázal na veřejnosti.

V neděli s ním krátce jednal americký viceprezident J.D. Vance, který ke katolicismu v roce 2019 konvertoval.

„Soucítím s miliony křesťanů na celém světě, kteří ho milovali. Včera jsem ho rád viděl, i když byl očividně velmi nemocný,“ napsal Vance. Uvedl také, že si ho bude pamatovat pro „krásné“ kázání, které papež pronesl v prvních dnech pandemie covidu-19. Na Františka vzpomněl i Bílý dům.

„Odpočívej v pokoji, papeži Františku,“ uvedl Bílý dům na síti X. Krátké vyjádření doplnil starší fotografií amerického prezidenta Donalda Trumpa a Františka a snímkem Vance s papežem z nedělního setkání.

Vance se letos dostal do střetu s papežem kvůli migrační politice administrativy Donalda Trumpa, kterou František označil za ostudu. Vance opatření hájil teologickým výkladem z dob středověku, který papež v nezvykle otevřeném dopise americkým katolickým biskupům vyvracel.

Vance byl patrně posledním světovým státníkem, kterého František přijal. Jejich nedělní setkání podle Vatikánu trvalo několik minut.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *