Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály

Ačkoli čínská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o 5 procent, do tamního trhu práce se tyto výsledky minimálně zatím příliš nepropisují. Počet volných pracovních míst se totiž podle společnosti QuantCube Technology meziročně snížil až o třetinu.

Agentura Bloomberg píše, že čínské firmy v následujících šesti měsících příliš neplánují nabírat nové zaměstnance. Naopak je ve hře další propouštění. To je však nepříjemný fakt pro potřebné oživení čínské spotřeby, o což se dlouhodobě nepříliš úspěšně snaží čínská vládnoucí strana. Poptávka po novém bydlení v Číně mezi tamními spotřebiteli rovněž příliš neroste.

Čínskému pracovnímu trhu nenahrává ani AI

Ekonom Duncan Wrigley říká, že čínské firmy nyní čekají na jasnější signály, než se rozhodnou nové zaměstnance nabírat. Situaci na trhu práce navíc komplikuje i rychlý nástup automatizace a umělé inteligence, což celkovou redukci poptávky po pracovní síle ještě umocňuje.

Řada čínských firem v minulých měsících uvítala mimo jiné i technologickou inovaci čínského startupu DeepSeek. Mnoha čínským firmám se totiž díky jeho produktu podařilo nahradit pracovní sílu a zároveň tím výrazně snížit mzdové náklady.

Uvolnění měnové politiky v Číně se odkládá

Agentura Bloomberg rovněž upozorňuje, že čínský hospodářský růst v letošním prvním čtvrtletí překvapil i tamní centrální bankéře, kteří se rozhodli odložit uvolnění měnové politiky. I přesto roste poptávka v čínském stavebním sektoru, a to zejména díky veřejným investicím. Například prodeje nové stavební techniky v Číně v prvním letošním kvartálu meziročně stouply o 29 procent, což je největší nárůst od roku 2021.

Ekonomové Goldman Sachs ale varují, že kombinace extrémně vysokých amerických cel, prudkého poklesu exportu do USA a celkového zpomalení globální ekonomiky může na čínské hospodářství i tamní trh práce vyvolat nejen v letošním roce obrovský tlak.

Agentura Bloomberg odhaduje, že výrazné omezení exportu z Číny do USA ohrožuje až 3 procenta čínského hrubého domácího produktu. I proto analytici z Goldman Sachs predikují, že za celý rok 2025 si čínská ekonomika meziročně polepší o 4 procenta. Původně předpokládaný růst tedy experti snížili směrem dolů o 0,5 procentního bodu. Nevyloučili ale, že důsledky budou ještě výraznější, uzavírá Bloomberg.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *