
Průzkum se ptal stovky majitelů, šéfů a personalistů z tuzemských firem. Vyplynulo z něj, že větší část zaměstnavatelů už v nejbližších měsících mzdy zvyšovat nebude.
Na konci loňského roku činila průměrná mzda 49 229 korun hrubého. Za celý letošní rok ministerstvo financí odhaduje, že mzdy stoupnou v průměru o 6,6 procenta. V tom příštím má růst zpomalit na 5,6 procenta.
Podle šéfky poradenské společnosti RSM je letos patrný trend nepřidávat mzdy zaměstnancům plošně, ale přilepšit jim podle výkonu. „Lze tedy čekat, že se přinejmenším část zaměstnanců může navýšení mzdy dočkat i v příštích měsících. Bude tak ale takřka výhradně na základě jejich vlastního nebo týmového výkonu,“ shrnula na dotaz iDNES.cz.
Obecně podle Marečkové platí, že zaměstnavatelé jsou letos odhodláni navyšovat mzdy nejčastěji o 2,5 až 5 procent. „Ovšem případě individuálního navyšování mzdy v průběhu roku může být růst mzdy výrazně vyšší bez nutnosti změny pracovní pozice. Důležitá je samozřejmě oboustranná spokojenost, motivace a schopnost obhájit si požadavek na zvýšení mzdy,“ míní.
Kdo chce přidat, nesmí vyčkávat
Pokud tedy zaměstnanec není spokojený s tím, jakého navýšení mzdy se v letošním roce dočkal, neměl by podle Marečkové s dalším jednáním dlouho vyčkávat. „Možnosti tu jsou, a pokud tomu pracovní výsledky zaměstnance odpovídají, bývají manažeři i vlastníci v maximální míře ochotní hledat cesty i v průběhu roku,“ dodala.
Připomněla ale, že dobrá vyjednávací pozice zaměstnanců možná nemusí dlouho trvat, protože postupně roste nezaměstnanost. V únoru se dostala 4,4 procenta. „To je nejvyšší číslo od roku 2017 a i my v RSM u našich klientů vidíme, že zájemců o zaměstnání na jednotlivé pozice přibývá. Doba, kdy zaměstnavatelé zvyšovali jen z toho důvodu, že se báli, že na podobnou pozici zaměstnance neseženou nebo by si řekl o vyšší mzdu, je pryč,“ upozornila expertka.
Kromě mezd se průzkum agentury Předvýběr ptal také na personální plány oslovených firem nebo na ekonomickou situaci firmy. Drtivá většina do průzkumu zapojených podniků předpokládá, že ekonomická kondice jejich podnikání zůstane nezměněná. Čtvrtina čeká zlepšení. Zhoršení situace nečeká nikdo z oslovených. Průzkum ale probíhal před celními kolotoči vyvolanými Donaldem Trumpem.
Produktivita roste
Nabírat nové lidí chce polovina firem, stejné množství nic měnit nebude. Co se týká kvality uchazečů, tak pětina oslovených pozoruje, že se hlásí kvalitnější uchazeči než začátkem roku. Většina ale žádnou změnu nepociťuje.
Rovněž pětina má pocit, že aktuálně roste produktivita jejich zaměstnanců, jen sedm procent uvedlo, že produktivita zaměstnanců klesá. Většina nepociťuje žádná rozdíl.