
„Pro mysl je nesrozumitelné, jak otevřeně chce Evropská unie oživit ideologii nacismu. Není slov, která by tento jev popsala,“ řekl šéf ruského ministerstva zahraničí v reakci na to, že EU vydala pokyn lídrům členských zemí, aby se neúčastnili přehlídky ke Dni vítězství 9. května v Moskvě.
Ideologie nacismu vznikla v Evropě, uvedl, a byla zničena a kategoricky zakázána Norimberským tribunálem také na území Evropy. Teď se znovu rodí, řekl ministr v komentáři novináři VGRK Pavlu Zarubinu, který příslušný záznam umístil na svůj Telegram kanál.
Údajný jev Lavrov označil za smutný a znepokojivý. Hned poté uvedl, že Rusko se s tím nesmíří, informoval server Wiadomości.
„Vynaložíme veškeré úsilí, aby tato ideologie „nepozvedla hlavu“, aby byla jednou pro vždy zničena a aby se Evropa vrátila ke svým hodnotám,“ uvedl. Ty podle něj nespočívají v tom, že všechny upraví podle stejného vzoru, postaví je do pozoru a pošle proti konkurentům Evropy, proti těm, jejichž hodnoty, názory a přesvědčení se nelíbí evropským lídrům, vůdcům a dalším komisařům.
Dodal, že doufá, že v evropských zemích převáží počet lidí, kteří nechtějí opustit své kořeny a podřídit se byrokracii, zejména té „s nacistickým nádechem“.
Své tvrzení však ministr nepodložil žádným konkrétním příkladem ze strany zástupců Evropské unie, který by svědčil o šíření nacismu.
Stejným způsobem mluví Rusko už léta o Ukrajině. Propaganda Kremlu využívá narativu o „ukrajinských nacistech“ k ospravedlnění agrese, kterou Rusko vůči zemi vede. Také se tím snaží zdiskreditovat ukrajinské autority.
Již při zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 vůdce země Vladimir Putin oznámil, že jedním z cílů této „speciální vojenské operace“ je denacifikace Ukrajiny. Současní ruští vojáci podle něj navazují na své předchůdce v boji za „osvobození své vlasti od nacistických nečistot“.
Analytiky scénář nepřekvapil
Pobaltské země obvinil Putin z přijetí nacismu už na konci ledna 2024. Již tehdy se americký Institut pro studium války domníval, že si Kreml postupně připravuje informační půdu pro budoucí agresi vůči členským státům NATO.
Analytici tehdy také zdůraznili, že může jít o cílené budování propagandistické základny k tomu, aby mohlo Rusko potenciálně zaútočit proti členům NATO pod záminkou obrany krajanů. Předpověděli, že v budoucnu se může Rusko ospravedlňovat údajnou ochranou před nacistickými praktikami.
Podle analytiků by mohl narativ o údajné ruské válce proti nacismu fungovat lépe než ideologie ruského míru, kterým Kraml označuje domnělou ruskojazyčnou kulturní komunitu bývalých zemí SSSR.