Česko zahalí saharský prach. Udrží se až do Velikonoc, může snížit teploty

Prachové částice mohou způsobit zakalení oblohy a sníží dohlednost. Mohou také vést k tzv. krvavému dešti, kdy srážky obsahují prachové částice, což zanechává špinavé skvrny nejen na površích aut. Při vysokých koncentracích může prach klesnout k zemi a v kombinaci s pylem zhoršit zdravotní stav astmatiků a alergiků.​

Meteorologové rakouské instituce Geosphere Austria očekávají, že do Česka největší množství prachu dorazí v úterý a další vlna pak ve čtvrtek. Zhoršená kvalita ovzduší by měla přetrvávat i přes velikonoční svátky. Prach může také snížit maximální denní teploty o několik stupňů a způsobit zakalení slunečního svitu.​

Tento meteorologický jev vzniká pravidelně při bouřích nebo tlakové níži nad severní Afrikou. Podle NASA Earth Observatory vítr každý rok strhává z vyprahlé krajiny až dvě stě milionů tun prachu. Při tlakové níži se prachové částice dostanou až do vyšších vrstev atmosféry a takto mohou být přenášeny tisíce kilometrů daleko.

Obrovská oblaka drobných částic se pak snadno dostanou přes Středozemní moře až do středu Evropy. Tento jev se nejčastěji vyskytuje v jarních a letních měsících, kdy jsou podmínky pro vznik bouří a větrných proudů nejpříznivější.

Největší světová poušť Sahara, která se rozkládá na území deseti afrických států od pobřeží Atlantského oceánu až k Rudému moři, podle odhadů přispívá asi polovinou prachu v atmosféře.

Písek ze Sahary se negativně podepisuje na kvalitě ovzduší a způsobuje tak respirační potíže. Na druhé straně při východu a západu slunce vyčaruje zajímavé barevné efekty, od žluté až po cihlově červenou.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *