Širší index S&P 500 po ztrátě 4,5 procenta na začátku obchodního dne klesl na hodnotu 4844,51 bodu. Podle agentury Reuters je tak na cestě potvrdit, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes 20 procent.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ve stejnou dobu odepisuje 3,1 procenta na 37 118,04 bodu, na dosavadní maximum ztrácí 17 procent.
Technologický index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztrácí 4,05 procenta na 14 955,08 bodu, v medvědím trhu byl už minulý týden.
Éra snadných výdělků končí
Index S&P 500 potvrdil, že se nachází v oblasti medvědího trhu, naposledy v červnu 2022. Tehdy se investoři obávali, zda americká centrální banka (Fed) dokáže zkrotit popandemickou inflaci, aniž by vyvolala hospodářský pokles.
Medvědí trhy často vedou k recesi a trvají, dokud si investoři nezačnou myslet, že to nejhorší z hospodářského poklesu je za nimi. Podle společnosti CFRA, která se zabývá investičním výzkumem, doprovázela devět z dvanácti medvědích trhů od roku 1948 recese.
„Investování, které bylo kdysi tak snadné – stačí jen vložit prostředky do technologických gigantů na špici a počítat s automatickým růstem –, je náhle mnohem komplikovanější a nejistější. Éra snadných výdělků je nejspíš už za námi a po dvou letech výjimečných akciových výnosů přesahujících 20 procent teď čeká trhy studená sprcha. Je načase, aby investoři upravili svá očekávání,“ míní Jacob Hvidberg Falkencrone, vedoucí oddělení investiční strategie v Saxo Bank.
Od rána hlásí prudké poklesy také asijské a evropské trhy. Například index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, pařížský CAC 40 pak měl ztrátu zhruba 5,6 procenta, ukazují burzovní statistiky.