Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Index Hang Seng, hlavní indikátor cenového vývoje na akciové burze v Hongkongu, krátce po půl deváté středoevropského času odepisoval téměř 13 procent a pohyboval se v blízkosti 19 890 bodů.

Hlavní index čínských akcií CSI 300 vykazoval pokles téměř o devět procent na 3540 bodů, index japonských akcií Nikkei 225 ztrácel skoro osm procent na 30 805 bodu.

Asijsko-pacifický index MSCI se propadl až o 7,9 procenta, což je na mezidenní bázi nejvíce od října 2008. V neděli večer americký prezident novinářům řekl, aby „na chvíli zapomněli na trhy“, informuje agentura Bloomberg.

„Toto je nejvolatilnější trh, jaký jsem kdy zažil od vypuknutí pandemie, a to jsme teprve na začátku Trumpova funkčního období,“ řekl Ken Cheung, hlavní asijský měnový stratég Mizuho Bank Ltd. v Hongkongu.

„Pro tohle jsme nehlasovali“

Obavy investorů značně stouply, když Trumpovy výroky jasně ukázaly, že na rozdíl od předchozích finančních krachů jim americká vláda nepřiběhne na pomoc. „Pevně věřím, že spuštění cel 9. dubna proti celému světu – masivně nad rámec toho, co je účtováno nám – je chyba,“ napsal miliardář Bill Ackman, zakladatel hedgeového fondu Pershing Square a jeden z hlavních Trumpových podporovatelů, ve svém příspěvku na X. Ackman uvedl, že Trump není „neomylný“, a vyzval k 90dennímu odkladu cel. „Pro tohle jsme nehlasovali,“ uvedl v samostatném příspěvku.

Tvrdá celní politika bolí asijské trhy obzvlášť, protože jsou na vývozu zboží závislé. „Jsou také obzvláště citlivé na dopad obav, že globální obchodní válka by mohla vyvolat zpomalení nebo dokonce recesi v největší světové ekonomice,“ píše BBC.

Goldman Sachs nyní předpovídá, že existuje 45procentním pravděpodobnost, že se USA v příštích 12 měsících dostanou do recese – oproti předchozímu odhadu 35 procentům.

„Asie nese hlavní tíhu zvýšení amerických cel. I kdyby mohl existovat určitý prostor pro vyjednávání, nový režim vyšších cel tu zůstane,“ uvedl Qian Wang, hlavní ekonom pro Asii a Tichomoří investiční společnosti Vanguard. „To je pro globální a asijskou ekonomiku, zejména pro ty malé otevřené ekonomiky, negativní jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska,“ dodal pro BBC.

Asijské trhy oslabila také cla ze strany Číny. Země totiž v reakci na americká cla oznámila, že od 10. dubna zavede dodatečné 34procentní clo na veškerý dovoz zboží ze Spojených států. Investory překvapilo, že Čína sahá po takto drastickém opatření namísto toho, aby iniciovala jednání.

Se začátkem týdne hlásí prudké poklesy také evropské trhy. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, pařížský CAC 40 pak měl ztrátu zhruba 5,6 procenta, ukazují burzovní statistiky.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *