
Karasin vyjádřil zájem do jednání zapojit OSN. Uvedl, že se oběma stranám podařilo posoudit „mnohé problémy“, ale nezmínil se o konkrétních tématech pondělních rozhovorů, poznamenal list Kommersant.
„Posuzovalo se vše. Byl to obsažný, ale nikoliv jednoduchý dialog, ale velmi užitečný pro nás i pro Američany. Jednali jsme o mnoha problémech. Nevyřešili jsme samozřejmě ani zdaleka vše, ne ve všem jsme se shodli, ale zdá se mi, že jednání přišlo v pravý čas vzhledem k příchodu nové administrativy (USA) a nových politiků, kteří přijeli na schůzku expertních skupin,“ řekl Karasin.
Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova byla rusko-americká jednání technická a jejich obsah nebude zveřejněn. „Technická znamená, že jde o jednání o detailech, a proto samozřejmě obsah těchto jednání zveřejněn nebude. To se nedá očekávat. Nyní se zprávy zaslané (vedení) delegací analyzují. Až poté bude možné hovořit o nějakém porozumění,“ dodal podle ruské státní agentury TASS.
„Budeme (v jednání) pokračovat, se zapojením mezinárodního společenství, především OSN a jednotlivých zemí. Obecně vzato, zůstal dojem konstruktivního dialogu, který je potřebný a nezbytný. Američané na tom také mají zájem,“ dodal ruský senátor, který – jak připomněla agentura AFP – býval profesionálním diplomatem.
Pondělní jednání mezi ruskou a americkou delegací trvala více než 12 hodin. Moskvu na jednání podle Kremlu zastupovali Karasin, předseda zahraničního výboru Rady federace, tedy horní komory ruského parlamentu, a poradce ředitele ruské tajné služby FSB Sergej Beseda.
Americkou delegaci vedli vysoký představitel americké Rady pro národní bezpečnost Andrew Peek a představitel ministerstva zahraničí Michael Anton.
Podle dřívějších zpráv ruských státních agentur TASS a RIA Novosti má být v pondělí zveřejněno společné prohlášení k výsledkům rusko-amerických rozhovorů, které se měly týkat především zastavení bojů v Černém moři a bezpečnosti plavby, důležité zejména pro export obilí.
Jednání s Ukrajinou
V úterý v Rijádu opět jednaly ukrajinská a americká delegace. „Stále pracujeme s Američany,“ řekl nejmenovaný ukrajinský diplomat skupince novinářů, ve které byl i zástupce agentury AFP.
Ukrajinský zdroj také kolem 11 hodiny (SEČ) uvedl, že jednání skončila a později budou zveřejněny detaily. Informovala o tom tisková agentura AFP.
Nedělní rozhovory s Američany označil ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov za produktivní. Nová jednání mezi Američany a Ukrajinci se očekávala již v pondělí, po konci schůzky s ruskou stranou, která se však protáhla. Nakonec se tedy k jednáním dostali až v úterý.
Nynější rozhovory navazovali na dřívější jednání v Saúdské Arábii mezi Spojenými státy a Ruskem a poté mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Kyjev po něm přijal americký návrh na celkové třicetidenní příměří.
Ruský prezident Vladimir Putin ale na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa na co nejrychlejší klid zbraní nekývl. Šéf Bílého domu se dočkal pouze příslibu přerušení útoků na energetické cíle. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento částečný klid zbraní podpořil.
Společné prohlášení nebylo přijato vinou Ukrajiny, tvrdil v úterý v ruské televizi senátor Vladimir Čižov podle agentury Interfax. „Je už naprosto příznačné a typické, že spolu (Rusové a Američané) jednali 12 hodin a jako by dohodli společné prohlášení, které ale nebylo přijato kvůli stanovisku Ukrajiny,“ řekl Čižov, který je místopředsedou výboru horní komory ruského parlamentu pro obranu a bezpečnost.
Zdržel se vyjádření o obsahu jednání, ale jako pozitivní ocenil sám fakt, že se uskutečnilo jako „článek v řetězu rusko-amerických kontaktů“, které odstartoval únorový telefonát prezidentů Putina a Trumpa.
Zároveň ale obě země dál informují o vzdušných útocích druhé strany a tvrdí, že pokračují i údery na energetickou infrastrukturu. Pokračují i pozemní boje. Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes tři roky.