
Celá záležitost začala, když v úterý 11. března Goldberg obdržel požadavek, aby se připojil k síti Signal, kterou si pro šifrované zprávy oblíbili novináři a další lidé hledající soukromý prostor. Tím, kdo mu zprávu poslal, byl Michal Waltz, Trumpův poradce pro národní bezpečnost.
Novinář to přijal a o dva dny později od Waltze obdržel oznámení, že byl zařazen do chatovací skupiny pojmenované „Malá skupina PC Húsíové“. PC označuje „principals committee“ neboli výbor vedoucích, v tomto kontextu skupinu nejvýše postavených činitelů národní bezpečnosti. Walz uvedl, že zřizuje tým pro koordinaci akcí proti Húsiům a požádal další účastníky chatu požádal, aby jmenovali své zástupce.
K Goldbergově překvapení tak další členové chatu skutečně učinili. Ve skupině byl viceprezident J.D. Vance, ministr zahrančí Marco Rubio, ředitelka tajných služeb Tulsi Gabbardová, ministr financí Scott Bessent, ministr obrany Pete Hegseth a další.
Kritika Evropy
Následující den Waltz poslal další zprávu, ve které uvedl, že kolegům poslal do klasifikovaných systémů informace o prezidentových pokynech a jednotlivých úkolech. Následně se mezi vysoce postavenými státními představiteli rozvinula vášnivá diskuze.
Vance naznačil, že považuje údery na jemenské povstalce za chybu. Argumentoval, že Suezským průplavem prochází 3 procenta amerického obchodu a 40 procent evropského. Lodě do něj vplouvají přes Rudé moře, kde právě jemenští proíránští a protiizraelští povstalci útočí.
„Existuje reálné riziko, že veřejnost tomu nerozumí a nechápe, proč je to nutné. Nejsilnějším důvodem, proč to udělat, je, jak řekl prezident, vyslat vzkaz,“ napsal viceprezident, který navenek s Trumpem ve všem souhlasí. „Nejsem si jistý, zda si prezident uvědomuje, jak moc je to v rozporu s jeho současným poselstvím o Evropě. Existuje další riziko, že dojde k mírnému až výraznému nárůstu cen ropy.“
Hegseth odpověděl, že rozumí jeho obavám. Uvedl ale, že se musí držet stanoveného plánu primárně ze dvou důvodů: protože předchozí administrativě se nepodařilo Húsie zpacifikovat a protože je financuje Írán. Vyjádřil obavu, že pokud USA tak neučí, může k úderu přistoupit Izrael. Zmínil též, že USA má zájem na obnovení svobody plavby, tedy zajištění toho, aby lodě v Rudém moři mohly plout bez obav z napadení.
Waltz se přidal do diskuze a zveřejnil zprávu o obchodních číslech a omezených schopnostech evropského námořnictva. „Budou to muset být Spojené státy, kdo znovu otevře tyto námořní cesty. Na žádost prezidenta pracujeme s ministerstvem obrany a ministerstvem zahraničí, abychom zjistili, jak sestavit náklady s tím spojené a předložit je Evropanům.“
Viceprezident se poddal s poznámkou, že se mu „příčí znovu zachraňovat Evropu“. „Je to patetické,“ souhlasil s ním ministr bezpečnosti. „Ale Mike má pravdu, jsme jediní na planetě, kdo to může dělat. Nikdo jiný se tomu ani nepřibližuje.“
Sdílení vojenských plánů
Poté, co se činitelé shodli, že je třeba přistoupit k akci proti Húsiům, Hegseth další den ráno, v sobotu 15. března, zveřejnil ve skupině příspěvek s operačními podrobnosti o chystaných úderech na Jemen, včetně informací o cílech, zbraních, které USA nasadí, a pořadí útoků. Atlantic se rozhodl detaily nesdílet, aby citlivé informace nezneužili protivníci USA.
Ministr svým kolegům prozradil, že první bomby dopadnou na Jemen v 1:45 východního času. Novinář se okolo 1:55 podíval na sociální síť X, kde se začala objevovat první svědectví o explozích v Jemenu.
Ve skupině v Signalu američtí představitelé gratulovali Hegsethovi, posílali mu zprávy plné emotikonů ohně a amerických vlajek a diskutovali, kdo byl zabit.
Goldberg, který dlouho pochyboval o tom, zda je skupina skutečně reálná, došel k závěru, že tomu tak skutečně je a odhlásil se z ní. Nikdo si zřejmě nevšiml, že tam celou dobu byl.
Gratulace k útoku.
„Zdá se, že se jedná o autentický řetězec zpráv, a my prověřujeme, jakým způsobem bylo do řetězce neúmyslně přidáno číslo,“ potvrdil mluvčí Národní bezpečnostní rady Brian Hughes „Vlákno je ukázkou hluboké a promyšlené politické koordinace mezi vysokými úředníky. Pokračující úspěch operace proti Húsíům dokazuje, že nedošlo k ohrožení vojáků ani národní bezpečnosti.“
Podle Goldberga je šokující, že se mohl nedopatřením dostat k tak důvěrným informacím. Dodává, že Waltz a jeho kolegové zřejmě porušili několik zákonů o citlivých zpravodajských informací. Nechápe, proč namísto Signalu, kterým mohou hackeři proniknout, nepoužili vládní zabezpečené komunikační sítě.