Hoří, má panenko. Proč vlastně svět tak zaujal Formanův hasičský bál

Skrze filmovou tvorbu Miloše Formana se vydáváme na cestu časem – od jeho raných československých snímků, které formovaly novou vlnu českého filmu, až po vrcholnou oscarovou kariéru v Hollywoodu, kde vytvořil ikonická díla jako Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus. Podcast nejen mapuje jeho filmografii, ale zasazuje ji do kontextu politických změn a dobových společenských souvislostí, které jeho tvorbu zásadně ovlivnily.

Druhý díl podcastu Miloš Forman: Drž se toho snu se zaměří na období, kdy režisér natočil dva ze svých nejvýznamnějších československých filmů – Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967). Tyto snímky nejen definovaly Formanův jedinečný styl, ale také mu otevřely cestu k mezinárodnímu uznání. Oba filmy zaznamenaly úspěch i za hranicemi Československa a byly nominovány na Cenu Akademie za nejlepší cizojazyčný film, čímž přispěly k Formanově pozdějšímu působení v Hollywoodu.

Právě tyto snímky nejen upevnily jeho pozici na domácí scéně, ale zároveň mu otevřely dveře k mezinárodnímu uznání. Forman v nich dokázal spojit citlivé zachycení běžného života s jemným humorem a ironií, čímž si získal diváky i kritiky daleko za hranicemi Československa.

Lásky jedné plavovlásky vyprávějí příběh mladé dívky, která touží po lásce a lepším životě, ale naráží na tvrdou realitu maloměstského prostředí. Forman zde dokonale vystihl atmosféru doby i pocity zklamání a naděje, které jsou univerzální a nadčasové. Film získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a potvrdil režisérův talent zachytit pravdivost okamžiku. Podobně i Hoří, má panenko – satirický pohled na společnost skrze zdánlivě obyčejný hasičský bál – ukázal Formanovu schopnost kriticky, ale s humorem reflektovat tehdejší realitu. Tento film, přestože byl v Československu vnímán rozporuplně, slavil úspěch v zahraničí a znamenal definitivní průlom na světovou scénu.

V podcastu se podíváme na pozadí vzniku těchto filmů, na Formanův jedinečný způsob práce s neherci i na to, jak se jeho styl vyvíjel. Přiblížíme si, jakým způsobem ho ovlivnilo tehdejší politické klima a jak jeho úspěchy v Československu přispěly k jeho dalším krokům – včetně rozhodnutí odejít do Hollywoodu. Díky zvukovým ukázkám se posluchači ocitnou přímo uprostřed ikonických scén a uslyší autentické rozhovory a archivní materiály, které přiblíží atmosféru doby i Formanův tvůrčí proces.

Forman se v létě vrátí na Kampu

Miloš Forman však nežije jen v podcastu – jeho životní příběh ožívá i na divadelních prknech. Inscenace Miloš Forman, která měla loni premiéru na Letní scéně Musea Kampa, přináší pohled na jeho osobní i profesní cestu a klíčové okamžiky, které ho definovaly jako umělce i člověka. V hlavních rolích se představují Marek Adamczyk a Patrik Děrgel. Po úspěšném uvedení se inscenace vrací na Letní scénu i v letní sezoně 2025, kde ji diváci mohou vidět od 7. července do 3. srpna.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *