Poptávka po zbraních roste a firmy by i vyráběly. Chybějí jim ale suroviny

Evropa se v posledních dvou letech probudila do tvrdé reality. Zásoby munice jsou žalostné a potřebné dodávky na Ukrajinu ukázaly, jak slabé jsou evropské kapacity. Ve chvíli, kdy Spojené státy americké začínají zpochybňovat svou roli garanta globální bezpečnosti, je přitom otázka vlastní evropské výroby téměř existenční. Evropa ale mimo jiné nemá dostatek surovin pro dostatečnou zbrojní produkci, píše agentura Bloomberg.

Společnost Nitrochemie Aschau, která se řadí do skupiny Rheinmetall, od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zvýšila svou zbrojní produkci o 60 procent. Do provozu nastoupila spousta zaměstnanců z německého chemického i automobilového průmyslu, kterým se již několik měsíců nedaří. Výroba naplno jede 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. I přesto ale produkce stále není dostatečná.

Mimo jiné proto, že podnik postrádá dostatečné množství surovin pro zbrojní výrobu. Příkladem je produkce jednoho dělostřeleckého granátu, která vyžaduje až 12 kilogramů střelného prachu. Evropa ale dlouhodobě nemá dostatečné množství nitrocelulózy a bez ní není možné střelný prach vyrobit. Její produkce je zároveň do velké míry závislá na dovozu kyselin z Číny. A tedy ze země, která má s Ruskem více než korektní vztahy.

„Ruce zbrojovek jsou svázané, pokud jim chybějí základní suroviny,“ říká k problematice Sven Schröder z firmy Essing Sprengtechnik. Upozorňuje, že zejména extrémní závislost na Číně je z jeho pohledu velmi nebezpečná a volá proto po změnách.

V Evropě je pouze jedna továrna na TNT

Lépe na tom Evropa není ani v případě produkce trhavin. V celé Evropské unii momentálně funguje pouze jedna významná továrna, která se zaměřuje na produkci TNT. Nachází se v Polsku a její produkční kapacity nestačí na pokrytí celoevropské poptávky. Druhý provoz se momentálně staví ve Finsku. Bude ale ještě trvat, než se celý stavební proces dokončí.

Volné kapacity momentálně nemají ani evropští výrobci alternativních trhavin. Většina z nich má objednávky na několik měsíců dopředu. Zejména norský podnik Chemring Nobel jede naplno a podle agentury Bloomberg má domluvené objednávky až na několik dalších let dopředu.

Nejde jen o suroviny

Evropská unie si však alespoň začíná uvědomovat, jak zásadní otázka vlastní bezpečnosti pro celý blok vlastně je. I proto v roce 2023 spustila vlastní program ASAP s rozpočtem pohybujícím se okolo půl miliardy eur. Cílem tohoto programu je právě podpora výroby munice. V rámci něj se počítá mimo jiné s tím, že do konce roku 2025 podaří vyrobit 2 miliony dělostřeleckých granátů. Německá skupina Rheinmetall díky němu zvýší produkci střelného prachu o více než 50 procent do roku 2028.

Ani to ale nemusí stačit. K nedostatku surovin se totiž přidávají i další problémy. Mezi ně se řadí komplikované a výrazně zpřetrhané dodavatelské řetězce, značné energetické náklady, složitá logistika i ekologická regulace.

Odborníci soudí, že hlavně přeprava výbušnin v Evropě je z byrokratického pohledu extrémně složitá. Proces schvalování skladovacích prostor trvá dokonce roky. I proto firmy volají po jasném zjednodušením předpisů i jasném politickém signálu, že se jim přechod na vojenskou výrobu z byznys pohledu vlastně vyplatí, uzavírá Bloomberg.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *