
Podle aktuálního průzkumu CVVM z března letošního roku se o politické dění ve Spojených státech amerických zajímá zhruba 60 procent české populace. Nejvíce americkou politiku sledují muži, lidé staršího věku a lidé s vyšším vzděláním. Přestože zájem o situaci v USA vzrostl, vnímání současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho poradce Elona Muska je v české společnosti vesměs kritické.
Více než tři pětiny (64 procent) respondentů hodnotí působení Donalda Trumpa ve funkci prezidenta negativně, pozitivní názor na jeho kroky má pouze 28 procent Čechů. Nejčastěji Trumpa vnímají příznivě starší muži a voliči stran jako ANO, SPD či Trikolora. Naopak vzdělanější lidé, ženy a voliči vládních stran nebo Pirátů se staví k jeho působení kriticky.
Podobně negativní hodnocení si vysloužil i Elon Musk, který v současnosti působí jako prezidentův poradce. Kladně ho vnímá jen 18 procent respondentů, zatímco téměř sedm desetin (69 procent) jeho politické angažmá hodnotí záporně. Kritičtější jsou opět ženy a lidé s vyšším vzděláním.
Z průzkumu rovněž vyplynulo, že většina Čechů nevěří, že kroky Donalda Trumpa posilují americkou demokracii. Téměř 60 procent respondentů míní, že jeho politika demokracii spíše oslabuje, pouze 22 procent se domnívá, že ji naopak posiluje.
Kritizovaná americká cla
V otázkách týkajících se americké zahraniční politiky panuje mezi Čechy značná skepse. Až 85 procent respondentů souhlasí s tím, že USA ve své zahraniční politice upřednostňují vlastní mocenské a ekonomické zájmy. Tři čtvrtiny dotazovaných také odmítají zavedení cel vůči Evropské unii, které prosazuje americká administrativa. Pouze třetina dotázaných vnímá USA jako obránce svobody, demokracie a lidských práv.
Více než polovina (58 procent) dotázaných dokonce považuje současnou americkou zahraniční politiku za hrozbu pro svět. Zhruba polovina respondentů (51 procent) nevěří, že by USA usilovaly o světovou stabilitu a mír.
Z hlediska mezinárodních vztahů považují Češi za nejbližšího spojence České republiky Polsko, které takto označilo 72 procent respondentů. Následují Německo (64 procent), Francie (60 procent), skandinávské země (58 procent) a Velká Británie (57 procent). Spojené státy naproti tomu Češi vnímají spíše jako nutného diplomatického partnera – takto je označilo 49 procent dotázaných, zatímco za skutečného spojence USA považuje méně než polovina. Značně negativní vztah pak panuje vůči Rusku, které za protivníka ČR označilo 71 procent respondentů.
Postoj veřejnosti k jednotlivým státům se výrazně liší podle politických preferencí. Například voliči SPD častěji označují za spojence Maďarsko. USA, Německo či pobaltské státy častěji kritizují voliči KSČM nebo Přísahy. Pozitivní vnímání západních zemí a transatlantických vztahů převažuje mezi voliči koalice SPOLU a Pirátů.
Průzkum CVVM se uskutečnil mezi 14. a 26. březnem 2025. Účastnilo se jej 1 037 respondentů starších 15 let.