
Historická budova je pro smuteční hosty otevřena už od 10:30. „Přicházející budou moci položit květiny na jeviště a poklonit se rakvi. Ve foyeru divadla budou připraveny kondolenční knihy,“ uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Do budovy hned od jejího otevření míří smuteční hosté, pomalu zaplňují forbínu květinami a usedají do hlediště. Sálem zněla Sinatrova My way a následně Bobkovo Nedělní ráno.
Ve smutečním programu vystoupí s proslovem generální ředitel Národního divadla Jan Burian a herečka Pavla Beretová. Zazpívá Igor Orozovič, na klavírní křídlo zahraje Ondřej Brousek. Lidovou písničku nastudovaly Švehlíkovy herecké kolegyně Magdaléna Borová, Pavla Beretová, Denisa Barešová, Jindřiška Dudziaková, Martina Preissová, Kateřina Winterová, Veronika Lazorčáková, Jana Pidrmanová a Pavlína Štorková.
Promítat se dále budou ukázky z divadelních, televizních i filmových rolí zesnulého herce. V čestné stráži u rakve se vystřídají herečtí kolegové a kamarádi. „Namátkou Iva Janžurová, Jana, Viktor a Martina Preissovi, Jiří Štěpnička, Zuzana Stivínová, Taťjana Medvecká, Luděk Vele, Petr Kostka, František Němec, Igor Bareš Filip Kaňkovský, Radúz Mácha nebo Patrik a Markéta Děrgelovi,“ vyjmenoval Staněk. Smuteční obřad vyvrcholí tradičním „vynášením rakve“ z divadla na Národní třídu.
Syn David Švehlík pro iDNES.cz uvedl, že na samotný obřad v ten samý den odpoledne naváže zádušní mše. Od 13:30 ji bude hostit pražský kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Filmový a divadelní herec Alois Švehlík patřil přes 35 let k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla. Uplatnil se také v dabingu, jeho charakteristickým chraplavým hlasem promlouval například slavný komisař Horst Schimanski. Nositeli ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra bylo 85 let. Zemřel v úterý 2. dubna.