
Dodávky přírodního uranu z Kazachstánu v příštích sedmi letech pokryjí přibližně jednu třetinu potřeb pro palivové soubory vyráběné společností Westinghouse pro jadernou elektrárnu Temelín. Smlouva posiluje diverzifikaci dodavatelů pro jaderné elektrárny a tím přispívá k energetické bezpečnosti České republiky, uvádí ČEZ v tiskové zprávě.
„S touto novou smlouvou Kazatomprom pokračuje v rozšiřování své přítomnosti na evropském trhu a ve své strategii diverzifikace prodejního portfolia,“ řekl Vladislav Bajgužin, obchodní ředitel Kazatompromu.
Jak dodal, je to další důležitý milník v úsilí společnosti stát se preferovaným partnerem pro globální jaderný průmysl. „Stavíme na našich předchozích smlouvách, partnerství, jako je toto s ČEZ. Podporujeme tím energetickou bezpečnost v regionu a podporujeme společné energetické cíle v oblastech dekarbonizace a udržitelnosti,“ uvedl.
Uran v číslechPodle údajů Světové jaderné asociace má Kazachstán přibližně 12 procent světových zdrojů uranu, v roce 2023 vyprodukoval asi 21 100 tun. Nejdražší byl uran v roce 2007, kdy se ve světě připravovalo k výstavbě mnoho jaderných reaktorů. Tehdy cena vystoupala nad 140 dolarů za libru (1 366 korun za kilogram). |
Podle Bohdana Zronka, člena představenstva a ředitele divize jaderné energetiky ČEZ partnerství s Kazatompromem diverzifikuje portfolio dodavatelů. „Má strategický význam pro ČEZ a Českou republiku. Zajišťuje, že naše jaderné elektrárny budou mít i nadále stabilní a spolehlivý zdroj paliva, což je zásadní pro splnění našich energetických potřeb a realizaci našeho plánu dekarbonizace do roku 2030,“ zdůraznil.
V listopadu loňského roku ČEZ oznámil, že obohacený uran pro české jaderné elektrárny bude minimálně do poloviny 30. let dál dodávat britská společnost Urenco. Dalším dodavatelem obohaceného uranu pro tuzemské elektrárny je francouzská firma Orano.
Česko má jaderné elektrárny v Temelíně a v Dukovanech, na spotřebě elektřiny v ČR se jádro podílí zhruba 40 procenty. V Temelíně jsou dva bloky, každý o výkonu přibližně 1 000 megawattů (MW). V Dukovanech fungují čtyři jaderné reaktory, z nichž má každý výkon 510 MW.
Dohoda Korejců s Kazachstánem
Počátkem března podepsala jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která byla loni vybrána jako preferovaný uchazeč na dostavbu nových jaderných boků v ČR dvě dohody o spolupráci s Kazachstánem. Obě se týkají využití zdrojů uranu rozpuštěného v mořské a podzemní vodě.
Cílem memorand o porozumění je usnadnit technologickou výměnu a společný výzkum mezi oběma zeměmi kvůli identifikaci vodního zdroje pro těžbu uranu, uvedla KHNP. Podle dohod budou KHNP, kazašská Univerzita Al-Farabi a výzkumná pobočka Kazatompromu IHT společně zkoumat koncentrace a distribuci uranu v mořské a podzemní vodě Kazachstánu. Mají také provádět hodnocení výkonnosti adsorbentů uranu, klíčové technologie, kterou KHNP v současnosti vyvíjí.