Právo a zákon nás chránily proti Zemanovým lžím a útokům, řekl šéf BIS Koudelka

„Vždycky to právo, zákon, je jediné, co nás chrání a vždycky nás chránilo. A to je pro nás alfou a omegou všeho. Během všech těch útoků, které na tu službu byly za doby Miloše Zemana byl zase jedině zákon a právo, co nás chránilo. Vždy jsem požádal parlament, bezpečnostní výbor, komisi pro kontrolu BIS, aby se sešla, a vždycky jsem jim předložil dokumenty a fakta, co jsme dělali. A oproti tomu stála ta lež a útok ze strany Zemana, a vždycky výbor nebo komise řekla – BIS neporušila zákon,“ řekl doslova Koudelka.

Zeman shazoval práci BIS a označoval příslušníky české tajné služby za čučkaře a místo toho obhajoval různé ruské narativy. Zeman zpochybňoval zjištění kontrarozvědky, například to, že důstojníci ruské vojenské tajné služby GRU mají na svědomí výbuch muničního skladu ve Vrběticích, při kterém zahynuli i dva čeští občané.

A do konfliktu s Koudelkou se bývalý prezident Zeman také dostal, když relativizoval vražedný útok ruských agentů jedem novičok na dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii nepravdivým tvrzením, které šířili Rusové, že se novičok vyrábí v Česku. To BIS tehdy odmítla.

„Rusové nejsou neporazitelní,“ řekl také na konferenci Koudelka a ocenil, že má nyní podporu z nejvyšších politických míst.

Četl dopis, který má zarámovaný před svou kanceláří a který dostal od bývalého prezidenta Václava Havla. „Chraňte národní svobody, svobodu a demokracii,“ psal Havel současnému šéfovi BIS Koudelkovi, který zdůraznil, že se tím civilní kontrarozvědka pod jeho vedením řídí. Sám v ní působí od počátku devadesátých let a řídí ji od roku 2016.

Postavit tajnou služby na zelené louce bylo správné rozhodnutí, prohlásil Koudelka

Postavit po roce 1989 tajnou službu na zelené louce bylo podle Koudelky správné, i když to znamenalo složitější a náročnější cestu. Zásadní byla podle něj podpora disentu.

„Měli s komunistickou tajnou službou jen ty nejhorší zkušenosti, ale chápali, jak je důležité takovou organizaci mít, a měli jsme jejich plnou podporu,“ zdůraznil Koudelka.

V BIS bylo přitom absurdní personální obsazení, kdy vedle sebe působili příslušníci Státní bezpečnosti, kteří prošli prověrkami a v minulosti se nepodíleli na činnosti proti vlastním občanům, a vedle nich nadšení nováčci. „Je vlastně téměř neuvěřitelné, že i v této trochu bizarní podobě už tehdy dokázala služba mít první dobré výsledky,“ řekl šéf BIS.

Nejtěžší bylo změnit pohled občanů na službu, řekl Koudelka

„Nejtěžší bylo změnit pohled našich občanů na službu a také důvěru našich důstojníků ve své schopnosti,“ uvedl. Zmínil, že při výcviku ve Velké Británii viděl sebevědomí a hrdost. „Průměrný Brit viděl důstojníka britské služby jako Jamese Bonda, který bojuje za Anglii a vítězí, u nás po revoluci viděl průměrný Čech důstojníka tajné služby jako estébáka, který mu zničí život,“ uvedl Koudelka.

Vláda minulý týden podpořila návrh, aby prezident Petr Pavel 8. května povýšil Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka.

Na konferenci, která se koná pod záštitou předsedy výboru pro bezpečnost za ODS Pavla Žáčka, dorazili i Koudelkovi předchůdci v čele kontrarozvědky Stanislav Devátý, Jiří Růžek i bývalý ředitel Federální bezpečnostní informační služba Jiří Novotný a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Jiří Beroun.

Zatímco BIS je podřízena premiérovi, rozvědka Úřad pro zahraniční styky a informace ministrovi vnitra a Vojenské zpravodajství ministryni obrany.

Úkolem pro příští českou vládu bude dokončení reformy zpravodajských služeb, řekl na konferenci vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání ministerstva vnitra Jan Paďourek.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *