
Kabinet tak zřejmě soudu navrhne rozpustit Československou stranu socialistickou, iČesko, strany „Jsi pro? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost“, „Manifest.cz – Pravá Svoboda a Prosperita“ a VIZE – národní socialisté. Seznam obsahuje také šest hnutí, a to Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, Hnutí PES, Občanské hnutí, Patrioti, Pro! Ústecký kraj a „Unie Hrdosti, Aktivity, Vlastenectví, Empatie a Lidskosti 2017“.
Výroční finanční zprávu za loňský rok neodevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí téměř pětina politických subjektů. Zákonem stanovenou povinnost nesplnilo z 219 subjektů 39, což je o 24 méně než před rokem.
Úřad o tom informoval ve středu. Za nedodání dokumentu ve lhůtě, která uplynula 1. dubna, hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Pokud má odevzdaný dokument nedostatky a subjekt je ani na výzvu úřadu v termínu neodstraní, může pokuta dosáhnout až dva miliony korun.
Stranám a hnutím, které zprávu v zákonném termínu neodevzdaly, úřad zasílá výzvu k jejímu dodatečnému předložení. Strany, které odevzdaly zprávy neúplné, vyzve k doplnění chybějících informací. Pokud subjekty na výzvu k dodatečnému předložení nebo doplnění nezareagují ve stanovené lhůtě, úřad přistoupí ke správním řízením.
„V případě, že by uložená sankce nevedla k nápravě a přestupek by se opakoval, úřad podá podnět vládě na pozastavení činnosti dotčené strany či hnutí. Pokud jej vláda schválí, o pozastavení činnosti pak bude rozhodovat Nejvyšší správní soud,“ popsal systém dohledu předseda úřadu František Sivera.