
Jeden z nejvyšších vedoucích pracovníků technologické společnosti Huawei v Evropě je podezřelý z údajné korupce v Evropském parlamentu ve prospěch této čínské firmy, uvedl portál Politico. „Je obviněn z aktivní korupce osoby zastávající veřejnou funkci, zločinecké organizace a praní špinavých peněz,“ píše se v jednom z dokumentů zveřejněném v rámci přípravy slyšení v Bruselu.
Vyšší manažer je v dokumentech zmíněn jako viceprezident pro Evropu Yong J. V minulosti zastával pozici hlavního zástupce pro EU a vedl kancelář společnosti pro veřejné záležitosti v Bruselu.
Policie se domnívá, že evropští zástupci firmy se snažili ovlivňovat bývalé i současné zákonodárce, aby v Evropském parlamentu prosazovali zájmy firmy Huawei. Belgičtí vyšetřovatelé zjišťovali, zda byly nezákonné platby provedeny za účelem politické podpory pro dva otevřené dopisy podporující zájmy čínské společnosti podepsané osmi poslanci Evropského parlamentu.
Restaurace i fotbal
Belgický prokurátor koncem minulého týdne potvrdil, že obvinil celkem osm lidí. Obvinění následovala po sérii policejních razií v Belgii a v Portugalsku, včetně bruselského lobbistického ústředí Huawei a několika kanceláří Evropského parlamentu.
Porušování zákona se odehrávalo pravidelně a velmi diskrétně od roku 2021 do současnosti, pod rouškou komerčního lobbingu, uvedla prokuratura. Policie vyšetřuje případy odměn poskytnutých za hájení politického stanoviska, hrazení útrat v drahých restauracích či cestovních nákladů nebo pravidelných pozvánek na fotbalové zápasy. To vše mělo podle úřadů poslance přesvědčit, aby prosazovali zájmy společnosti Huawei.
Kromě Yonga J. byli mezi podezřelými ve vyšetřování korupce tři další zaměstnanci Huawei. Čelí rovněž obvinění z korupce, praní špinavých peněz a účasti ve zločinecké organizaci.
Huawei dva své zaměstnance již propustil a třetího suspendoval. „Společnost zachovává postoj nulové tolerance vůči korupci. Jako vždy jsme plně odhodláni dodržovat všechny platné zákony a předpisy,“ uvedla čínská firma v tiskovém prohlášení.
Peníze za dopisy
Podle dřívějších informací médií belgická prokuratura tvrdí, že firma Huawei zaplatila dvěma zprostředkovatelským firmám za to, že poslaly v roce 2021 platby europoslancům za podepsání dopisů adresovaných Evropské komisi.
Evropská unie v minulých letech řešila, zda vyloučit některé čínské firmy včetně Huawei, které považuje za možné bezpečnostní riziko, z budování sítí páté generace (5G).
„Bylo velmi složité se dostat k činitelům, protože Huawei byl persona non grata,“ citoval server Politico jednoho z lobbistů pracujících v minulosti pro čínskou firmu, která měla podle něho kvůli zmíněným bezpečnostním rizikům v Evropě těžkou pozici.
Hlavními postavami v kauze má být podle vyšetřovatelů italský středopravicový europoslanec Fulvio Martusciello (Forza Italia, EPP) a jeho tým. Sám Martusciello měl obdržet od Huawei zprostředkovaně 6 700 eur, jeho asistentka měla dostat tisíc eur a europoslancům, kteří dopisy podepsali, mělo být vyplaceno každému 1 500 eur.
V dopisech byly údajné obavy z politizace hospodářské soutěže v evropském sektoru 5G, byly tam také velmi naléhavé a emotivní formulace, proč EU potřebuje neprodleně zavést 5G a vyvarovat se „technologického rasismu“.
V souvislosti s aférou 20. března v Itálii zatkli parlamentního asistenta europoslance Martusciella. Podle tiskového oddělení byl dotyčnému asistentovi pozastaven pracovní poměr. Kancelář Martusciello se v roce 2021 angažovala v propagaci zmiňovaných dopisů, kvůli kterým se vede vyšetřování.
Úřad proti podvodům věc ignoroval
Belgické úřady se možnou korupcí v EP zabývají více než dva roky poté, co parlamentem otřásla aféra známá jako Katargate. Kauza údajného uplácení několika europoslanců včetně někdejší místopředsedkyně Evy Kailiové kvůli prosazování zájmů Kataru či Maroka vyústila zatím k obvinění několika lidí.
Ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Ville Itälä obhajoval počátkem měsíce své rozhodnutí nezahájit vyšetřování údajných lobbistických praktik Huawei v Evropském parlamentu. Jak totiž vyšlo najevo, na toto nebezpečí byl upozorněn již v roce 2022.
„Potřebujeme něco konkrétnějšího, podle čeho bychom mohli jednat,“ řekl Itälä v rozhovoru pro Politico a dodal, že OLAF dostává více než 4 000 podezření ročně. Tip zaslaný v souvislosti se společností Huawei však podle ředitele Itälä postrádal podrobnosti a byl odeslán dva roky po údajném přestupku. Úřad OLAF se nicméně ocitl pod dohledem, jak se se skandálem Huawei nyní vypořádá.