
Několik členských především vinařských států EU tlačilo na Evropskou komisi (EK), aby se whiskey do balíčku cel nezařazovala, protože Trump již dříve pohrozil, že v takovém případě uvalí 200procentní cla na evropské producenty vína a šampaňského. Agentura Bloomberg měla možnost nahlédnout do dokumentu EK, kde se píše o desítkách produktů, ale bourbon mezi nimi není.
Plánovaná cla zasáhnou celé spektrum zboží od diamantů, motocyklů, rekreačních lodí, domácích spotřebičů přes bezpečnostní skla, hrací karty až po tabák tabák, drůbež a další zemědělské produkty. Většina zboží bude zařazena do 25procentní sazby, některé však jen do 10procentní.
Členské státy budou rozhodovat o seznamu už tento týden, začít platit by měl od poloviny dubna, ačkoli většina nově zaváděných poplatků se nebude vybírat dříve než od poloviny května. Cla na sóju a několik typů ořechů pak začnou platit až od prosince.
Úleva amerických palíren
Zatím si tak mohou americké destilérky oddechnout, evropský trh je jejich největší exportní destinací a některé firmy se snažily naplnit lodě co největším množstvím zboží, aby se dostalo do EU ještě před polovinou května, kdy měla přirážka začít platit.
Na druhé straně evropští výrobci vín ještě slavit nemohou. Trump vyhrožoval, že 200procentní cla uvalí na dovozce alkoholu, pokud EU půjde proti americkým dovozcům lihovin. Jak se postaví na zvyšování cel u desítek druhů zboží mimo whiskey, zatím není jasné.
Spor o výši přirážky u amerického bourbonu začal už v roce 2018, kdy Trump za svého prvního prezidentování zavedl přirážky na dovoz oceli a hliníku. EU tehdy zavedla 25procentní cla na americkou whisky. V roce 2021 ale byla přirážka zrušená po vyjednávání s bývalým demokratickým prezidentem Joe Bidenem a od té doby byla trh bezcelní. Kdyby byl zavedený 50procentní tarif, nejspíš by to významně ovlivnilo amerického výrobce Brown-Forman, který vyrábí Jacka Danielse, pro kterého znamená Evropa pětinu firemních prodejů.