
Na premiéře filmu o Sněhurce v Londýně se minulý měsíc hosté procházeli umělým pohádkovým lesem s chaloupkou ve skutečné velikosti pokrytou umělými došky. Magickou scénu doplňoval nespočet chlupatých modelů zvířat. V USA se na hollywoodské premiéře filmu promenádoval po červeném koberci dokonce skutečný králík oblečený v hnědém pleteném svetru. Zdá se však, že téma harmonie filmu s přírodou se nevztahuje na skutečné životní prostředí, píše The Guardian.
Analýza více než 250 souborů dokumentů společnosti Walt Disney Company odhalila, že hrané remaky Sněhurky a Malé mořské víly vyprodukovaly více znečištění než kterýkoli z filmů natočených ve Spojeném království od roku 2019, kdy byla zavedena povinnost zveřejňovat tyto environmentální zprávy.
Filmovým studiím ukládá zákon povinnost zveřejňovat emise vyprodukované pouze ve Spojeném království, takže globální objem emisí může být nakonec ještě vyšší. Například Malá mořská víla se natáčela také na Sardinii, zatímco tvůrci filmu Rychle a zběsile cestovali do Itálie a USA.
Součet emisí Sněhurky a Malé mořské víly je vyšší než roční množství zplodin vyprodukovaných letišti v Birminghamu a Lutonu dohromady. Každý z filmů vyprodukoval více CO2 než celkový roční objem emisí pláží v Blackpoolu anebo londýnské O2 Areny.
Kontroverze od samého počátku
Sněhurka je nejnovějším hraným filmem společnosti Disney. V hlavní roli se v něm představila herečka z West Side Story Rachel Zeglerová, v úloze zlé královny zase Gal Gadotová z Wonder Woman. Pro společnost film od samého počátku zdaleka nebyla taková pohádka, jakou si představovalo. Provázely ho kontroverze stran castingu a především politického smýšlení obou hlavních hrdinek i například sporného užití CGI pro role sedmi trpaslíků.
„Bude to úžasné, další velká výhra,“ řekl o filmu tehdejší šéf společnosti Disney Bob Chapek na sjezdu fanoušků v roce 2022. Film je nyní na cestě ke ztrátě ve výši přibližně 115 milionů dolarů (2,6 miliardy Kč), přičemž celkové tržby činí pouhých 145 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč) proti nákladům ve výši přibližně 260 milionů dolarů.
S 42procentním hodnocením na Rotten Tomatoes a 1,6 hvězdičkami z deseti na iMDB vydělal film o premiérovém víkendu na domácím trhu pouhých 43 milionů dolarů, což je výrazně méně, než předpokládaly zdroje z oboru jako Variety anebo Boxoffice Pro.
The first pieces in our latest batch of news have been published. We reveal in The Guardian that Snow White wasn’t an environmental fairytale as it generated more pollution than Fast X and a medium sized UK airport! There’s been a ton of follow up coveragehttps://t.co/Qlzz2GNLSH pic.twitter.com/OlJdklAYwp
— Movieconomics (@movieconomics) April 7, 2025
„Disney se nejenom chystá přijít o více než 100 milionů dolarů zbytečným zmasakrováním neškodné pohádkové klasiky, ale také vypuštěním množství emisí v Británii, protože se natáčelo jen kousek od Londýna,“ napsal na sociálních sítích jeden z uživatelů.
My vám peníze, vy nám zprávu
Přestože Sněhurka i Malá mořská víla vznikly v americkém studiu, natáčely se ve studiích Pinewood nedaleko Londýna.
Studia, která se rozhodnou natáčejí ve Velké Británii, dostávají podle vládních plánů na podporu tohoto odvětví dotace ve výši až 25,5 procenta výdajů. V rámci tohoto procesu však musí produkční společnost, která stojí za každým filmem, na oplátku předložit účetnictví, v němž uvede nejen náklady na natáčení filmu, ale také emise vyprodukované ve Spojeném království.
Z těchto účtů vyplývá, že do konce roku 2023 získala společnost Disney za natáčení Sněhurky ve Spojeném království 44,9 milionu liber (1,2 miliardy Kč) a za natáčení Malé mořské víly 49,7 milionu liber (1,3 miliardy Kč).
Víc emisí než letiště
Emise CO2 se měří v tunách ekvivalentu oxidu uhličitého (tCO2e) a jsou rozděleny do tří kategorií, tzv. rozsahů. První z nich zahrnuje emise z paliva přímo použitého při výrobě filmu, například z generátorů pohánějících kamery a topení. Druhý rozsah zahrnuje emise vzniklé při výrobě elektřiny použité při výrobě. Třetí zahrnuje nepřímé emise, které vznikají u dodavatelů zboží a služeb.
Emise z rozsahu tři jsou z velké části mimo kontrolu měřených společností, takže mnohé z nich, včetně letišť, je ve svých účtech vůbec neuvádějí. Skupina tři u letišť zahrnuje emise z letadel, která je využívají, takže pokud by byly zahrnuty, měly by mnohem vyšší celkové hodnoty než filmy.
V první a druhé skupině Sněhurka vyprodukovala 3 153 tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Malá mořská víla pak 5 127 tun, což dohromady činí 8 279,6 tun. „Pro srovnání: letiště Birmingham v letech 2023–24 vyprodukovalo 7 829 tun, letiště Luton v roce 2023 6 243 tun a letiště East Midlands v letech 2023–24 3 351 tun,“ jak vyplývá z nejnovějších údajů podle listu The Guardian.
Čistě a zběsile
Přestože britský list neuvádí přesné číslo emisí tCO2e, které do ovzduší vypustilo natáčení Rychle a zběsile, jeho tvůrci planetu jednoznačně zohlednili. Zatím poslední snímek ze série Rychle a zběsile 10 vstoupil do kin 19. května 2023 a jako vůbec jeden z prvních zavedl do světa filmu čisté energetické postupy. Snížil celkové emise a omezil množství vyprodukovaného odpadu. Jedna z ikonických postav filmu řídí zcela nový, dosud neprodávaný elegantní elektrický DeLorean Alpha5, píše web NBCUniversal.
„V zákulisí si filmaři najali místní poradenský tým, který jim pomohl realizovat mnoho udržitelných iniciativ v rámci celé produkce,“ píše filmový portál. Sestavili akční plán na míru, aby snížili dopad produkce na životní prostředí, a spolupracovali se všemi odděleními, aby zajistili, že postupy budou plně integrovány a podporovány. Film nakonec získal zlatou pečeť od Asociace environmentálních médií, která každoročně oceňuje udržitelnou produkci a environmentální sdělení v médiích.
Vyzkoušeli dva hybridní bateriové systémy, které při obou testech úspěšně snížily emise uhlíku. Tvůrčí týmy také využívaly 100procentní obnovitelnou energii ve studiích Leavesden v Anglii. Po celou dobu natáčení tvořily přibližně 70 procent osvětlení kulis LED diody, které spotřebovávají výrazně méně energie než jejich konvenční protějšky, uzavírá americký web.