
Mišík se nejprve dočkal Anděla za sólového interpreta. Cenu za něj převzaly jeho děti Bára, Maťo a Adam. „Táta nás poslal pro pivo a řekl nám, že máme vyzvednou i nějakého Anděla,“ prohlásil v děkovné řeči syn Adam. „Chceme poděkovat Petrovi Ostrouchovovi, že tátu nenechá v klidu a točí s ním ty nádherný desky,“ dodal Maťo Mišík.
Zmíněný producent a majitel nahrávací firmy Animal Records pak v samotném závěru převzal ocenění za album roku, které si Mišík, jenž už veřejně nevystupuje. vysloužil nahrávkou Vteřiny, měsíce a roky.
Ostrouchov v děkovné řeči popřál Mišíkovi hodně zdraví a vyřkl přání natočit s oceněným ještě další písničky. „Nepodléhejme strachu a dezinformacím,“ vyzval ještě Petr Ostrouchov, když se zmínil o momentální situaci a náladě ve světě.
Anděla v kategorii Sólová interpretka získala Kateřina Marie Tichá díky albu Plamen. „Nestála bych tady, kdyby nebylo kluků z kapely Bandjeez. Děkuju vám, že jste takoví muzikanti a lidi, jací jste,“ podotkla Tichá.
Do Síně slávy vstoupil textař, skladatel, zpěvák, malíř a komik Ivan Mládek. „Je to krásný pocit, jsem potěšený a zároveň je to trochu nespravedlivé, protože umění je přece jen těžko poměřitelné a subjektivní. Nicméně, když jsem dostal Anděla, tenhle názor přehodnocuju,“ řekl Mládek.
Stejně jako Mišík nebyl osobně přítomen slavnostnímu udílení cen v prostorách Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti. Program doprovázející vyhlašování Andělů sestavili pořadatelé z řad nominovaných umělců a večer se tak představila i řada oceněných hudebníků.
Večer odstartovala písničkářka Rozálie, která zahrála a zpívala skladbu Nad Zvonařkou. Zpěvačka Ewa Farna pak vyhlásila vítěze v kategorii Skupina roku, kterou se stali Monkey Business. „Hudba je důležitá, zvlášť v dnešní době. Moc děkujeme Bert & Friends a Prago Union,“ vzdal kapelník Roman Holý hold dalším nominovaným kapelám.
V kategorii Jazz uspěli Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet, cenu jim předal herec Jakub Štáfek a poté vyhlásil vítěze v kategorii Klasika. Stali se jím Cappella Mariana, Constantinople díky albu Pilgrimage. Hudební pouť Kryštof.
Skladbou roku se stala Space od Pam Rabbit. V kategorii Alternativa a elektronika zvítězili Irena a Vojtěch Havlovi. Cenu převzal Petr Ostrouchov z vydavatelské firmy Animal Music, který ji pomyslně věnoval památce zesnulého Vojtěcha Havla.
Vítězné jméno v kategorii Rock vyhlásil Ondřej G. Brzobohatý. Z jeho úst zaznělo jméno Acid Row. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, vlastním jménem Magdalena Fendrychová.
„Kromě toho, že děkuju rodině za podporu, nečekala jsem, že objev roku mlže vyhrát něco, co tematizuje a glosuje současnou situaci,“ uvedla v děkovné řeči.
Dalším moderátorem byl Martin Mikyska zvaný Mikýř. Vyhlásil vítěze v kategorii Rap, kterým se stal Viktor Sheen za album Impostor Syndrom. V kategorii Společný projekt zvítězily Ewa Farna a Annet X za skladbu To je moje holka. „Děkuju ti, má drahá, jseš ikona, jseš můj první koncert a plakát na zdi,“ poděkovala Ewě Farne Annet X.
Poté pódium ovládla zpěvačka Tonya Graves, aby ohlásila vítěze v kategoriích Folk a Slovenské album. V první uspěl Mirek Kemel za album Mordyjé, v druhé skupina Para.
Nejlepší videoklip v roce 2024 představil Lazer Viking ke skladbě ICU BBY v režii Jaye Walkera.
„Stejně jako byly žánrově i generačně barevné nominace letošních Andělů, jsou pestré i výsledky. Česká hudební akademie dvěma soškami potvrdila to, na čem se ohledně alba Vteřiny, měsíce a roky od Vladimíra Mišíka shodli posluchači i kritici. Je to výjimečná muzikantská nahrávka plná silných písní, která v současné éře přesycení hudbou triumfuje svou nadčasovostí,“ uvedl předseda akademie Honza Vedral.
Ceny Anděl za rok 2024Síň slávy: Ivan Mládek Sólová interpretka: Kateřina Marie Tichá Sólový interpet: Vladimír Mišík Album roku: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsice a roky Skupina: Monkey Business Nejlepší videoklip: Lazer Viking – ICU BBY Rap: Viktor Sheen – Impostor Syndrom Rock: Acid Row – Poisoned Mind Společný projekt: Annet X a Ewa Farna – To je moje holka Folk: Mirek Kemel – Mordyjé Jazz: Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet – Our Stories Klasika: Cappella Mariana, Constantinople – Pilgrimage. Hudební pouť Kryštof Objev: Kvietah Alternativa a elektronika: Irena a Vojtěch Havlovi – Four Hands Slovenské album: Para – Pre všetko okolo |