
Americký prezident Donald Trump uvalil reciproční cla na prakticky celý svět v noci ze středy na čtvrtek. Například dovoz z Evropské unie tak kvůli clům prodraží o 20 procent.
Technologickými akciemi zatřásly především cla adresovaná asijským zemím. Na dovoz z Číny Trump uvalil cla ve výši 34 procent, podobně na tom je Tchaj-wan. Japonsko se musí vypořádat se cly ve výši 24 procent a Vietnam s 46procentními cly.
Akcie technologických firem toto oznámení nesou špatně, protože cla pravděpodobně prudce zvýší náklady na dovoz komponentů, které technologické firmy z Asie dovážejí, píše agentura Reuters. Například akcie společnosti Apple se po oznámení cel propadly o 7 procent.
Cla ale zamávaly prakticky celým trhem. Futures na Wall Street klesly po oznámení cel o zhruba 3 procenta, stejně jako japonský Nikkei. Futures na evropské akcie byly níže o zhruba 1,7 procenta. Americký technologický index Nasdaq 100 oslabil o 3,6 procenta.
Po otevření americké burzy tamní akcie potvrdily propady. Index technologického trhu Nasdaq Composite kolem 16:00 středoevropského času ztrácel asi 4,5 procenta, širší index S& P 500 pak ve stejnou dobu odepisoval 3,6 procenta. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vykazoval pokles o 3,3 procenta.
Výnosy státních dluhopisů se dostaly na několikaměsíční minima a dolarový index se dostal na téměř šestiměsíční minimum.
„Zavedení cel poškodí dolar a oslabí ho proti všem světovým měnám, již se tak děje a po zavedení cel, dolar oslabuje zhruba o dvě procenta,“ shrnul Matěj Novák, šéf platební společnosti EasyChange
„Česká koruna může oslabit vlivem globální nejistoty na trzích. Vždy, když je větší nejistota, investoři opouští menší trhy a ukládají peníze do amerického dolaru nebo eura, jak tomu bude i v tomto případě. V budoucnu dále negativní vývoj německého průmyslu českému exportu nepomůže, což bude další tlak na oslabení koruny. Očekávat lze zvýšenou volatilitu a spíše oslabující trend koruny vůči euru a dolaru,“ shrnul Novák.
Nejistá doba
„Od zveřejnění nových cel do dnešního rána posílil o více než 16 procent index VIX, označovaný za indikátor strachu na burzách,“ sdělil pro ČTK Tomáš Cverna, analytik XTB. Investoři i spekulanti musejí podle něj počítat s vyšší rozkolísaností na trzích i nadále.
„Nejistota kolem případných dalších změn v Trumpově celní politice je velká. Navíc budou trhy reagovat na ekonomická data, která již začnou reflektovat vliv cel na reálnou ekonomiku,“ doplnil.
Trump zavedení cel zdůvodnil potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Téměř všichni analytici ale předpokládají, že cla pozitivní dopady mít nebudou. Konec volného obchodu považují za šok pro americký a globální hospodářský růst a očekávají velké riziko recese a prudké zrychlení inflace, informuje agentura Reuters.
„Pokud vývozci neabsorbují cenový šok snížením svých marží, může to mít výrazné inflační tlaky v USA, které budou muset být vyvažovány restriktivní politikou centrální banky. To by však bylo v rozporu se slábnoucí ekonomikou USA, Trupovými cly, ale také očekáváními trhu,“ shrnul Jakub Rochlitz, investiční analytik eToro pro Českou republiku.
Vítězně z cel Amerika nevyjde ani podle Matěje Nováka. „Nemyslím si, že vyšší cla zlepší obchodní bilanci USA, naopak očekávám vyšší inflaci. Americký FED bude mít velmi těžké rozhodování, jestli pomocí zvýšených sazeb poslat ekonomiku USA do recese, nebo se smíří s dočasně vyšší inflací,“ dodal.