
„Šlo o politické rozhodnutí, které by mělo pohoršit každého, kdo věří v demokracii,“ řekla v pondělí večer Le Penová. Dodala, že je fakticky „mimo hru“, vzdávat se ale nehodlá, z politiky neodchází a bude bojovat až „do hořkého konce“.
Francouzský soud uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou podmíněně.
Le Penová oznámila, že se odvolá, podle francouzských médií má však jen malou šanci, že by nyní mohla kandidovat v prezidentských volbách v roce 2027. O Elysejský palác bojovala třikrát, pokaždé neúspěšně.
Verdikt odsoudila jak její strana RN, tak i představitelé evropské krajní pravice, kteří hovořili o politizaci francouzské justice a o nedemokratických praktikách. Naproti tomu politici stran blíže středu politického spektra prohlašovali, že rozsudek je třeba respektovat.
„Soudci sáhli k praktikám, o nichž jsme si mysleli, že jsou vyhrazené autoritářským režimům,“ prohlásila odsouzená poslankyně. Francouzská soudní rada dohlížející na nezávislost justice dala najevo znepokojení nad kritickými výroky politiků, které podle ní mohou právě tuto nezávislost na výkonné moci ohrožovat.
Bardella krátce po těchto kritických slovech ze strany soudní rady zveřejnil na síti X příspěvek, v němž hovoří o „diktatuře soudců“ a vyzývá k „poklidné lidové mobilizaci“. Stoupence Le Penové vyzval k podpisu petice na její podporu. Podle francouzských komentátorů se bude snažit RN využít rozsudek k politické kampani, možná i k tlaku na pád současné menšinové vlády prezidenta Emmanuela Macrona.
České reakce
Rozsudek ostře odsuzovali také zahraniční političtí souputníci francouzské krajní pravice, kteří často hovořili o politizaci soudní moci, mimo jiné například maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sdílel na sociálních sítích Orbánův příspěvek. „Jsem Marine“.
„Je ostudné, že Andrej Babiš v případě Marine Le Penové nerespektuje rozhodnutí soudu a zpronevěra evropských peněz pro něj nic neznamená. Pane Babiši, vím, že s tím máte sám problémy. Uvědomte si ale, že nedílnou součástí demokracie jsou nejen volby, ale také právní stát!“ reagoval na bývalého českého premiéra současný předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
„Viktor Orbán vždy mluví o ochraně evropských hodnot. Jen je legrační, jak často tyto hodnoty končí v kapsách jeho přátel. Musí jít o velmi lokální výklad tradice,“ zkritizoval Orbána český europoslanec Tomáš Zdechovský. Připomněl, že Le Penová často na Brusel útočila. „Avšak peníze EU? Zdá se, že to tolik nesmrdí. Pokrytectví má vždycky cenu. Placenou Evropou.“
Předseda poslaneckého klubu SPD, která je spojenkyní Národního sdružení, Radim Fiala poukázal na to, že i další politici označovaní za krajně pravicové čelili trestnímu řízení a zákazu kandidovat. „Tomio Okamura: trestní stíhání. Demokracie?“ dodal. Sám předseda SPD jeho komentář sdílel. Proti rozsudku protestovaly i neparlamentní opoziční strany, například Motoristé nebo Trikolóra.