
Palmy v Los Angeles jsou významná instituce, podobně jako Empire State Building v New Yorku anebo Kapitol ve Washingtonu. Podle mnohých jsou dokonce hollywoodštější než nápis Hollywood. Právě těmto ikonickým rostlinám ale ve městě hrozí zánik.
Poté, co mnoho z těchto vysokých, majestátních rostlin pomohlo šířit ničivé požáry, někteří naznačují, že tato ikona poskytuje příliš málo stínu a je příliš velkým rizikem požárů pro oblast, kde teploty rostou rychleji než ve většině zbytku světa, píše list The Washington Post.
Palmy nejsou původní
„Nejsem toho názoru, že bychom měli palmy z našich měst úplně vymýtit,“ říká Bryan Vejar, arborista jedné z hlavních organizací zabývajících se výsadbou stromů v Los Angeles. „Ale když mluvíme o funkční hodnotě, kterou nám poskytují, nemá smysl tyto druhy masově vysazovat,“ dodává.
Navíc, žádný druh palmy není v Los Angeles původní. Ve skutečnosti tvořily ještě před rozvojem města jeho velkou část křoviny a pastviny bez velkých stromů. Palmy se v LA poprvé objevily teprve v 18. století, kdy je sem přivezli španělští misionáři. Jejich listy tehdy používali při například bohoslužbách, zejména na Květnou neděli.
Koncem 19. století palmy využívali developeři, aby nalákali Američany na západ a prodali jižní Kalifornii jako zemi zalitou sluncem. Palma byla totiž pro propagaci Kalifornie vhodný marketingový nástroj. „Propagovali to obyvatelům východu se slogany jako: Podívejte se na to skvělé klima!“ říká Donald Hodel, odborník na palmy z kalifornské univerzity.
Až velká hospodářská krize pak ustanovila palmu jako symbol Los Angeles. Město dalo v rámci zkrášlovací kampaně před olympijskými hrami v roce 1932 práci celým zástupům nezaměstnaných, kteří zde tehdy vysadili tisíce palem včetně washingtonií statných pocházejících z mexické Baja California.
Podle městského odboru dnes město udržuje přibližně 100 000 palem lemujících ulice a parky. Protože se však Kalifornie potýká s rostoucími teplotami a stále prudšími požáry, mnozí obyvatelé tvrdí, že palmy nejsou pro budoucnost vhodné.
Je těžké je udržovat
Podle kritiků palem jejich vysoké kmeny fungují jako „žebřík“ umožňující plamenům šplhat vysoko do vzduchu. Palmy postupně ztrácejí staré listy odspodu směrem nahoru, přičemž nové listy rostou v horní části rostliny. „Hnědé suché listy, které se s přibývajícím věkem v koruně hromadí, mohou zvyšovat riziko požáry a fungují jako „roznětka“ pro přicházející žár,“ říká Nick Jensen z kalifornské společnosti pro původní rostliny.
Jakmile začne vysoká palma hořet, je pro hasiče obtížné ji uhasit. Vysoké rostliny mohou pak vrhat žhavé uhlíky až desítky metrů daleko do okolí, to může vyvolat další požáry a ztížit jejich likvidaci. „Riziko požáru se sníží, když se ořežou odumřelé listy. Jakmile však palmy vyrostou, je těžké je udržovat,“ vysvětluje Jensen.
Doporučuje tak majitelům domů a podnikům, aby místo nich vysazovali původní dřeviny, například kalifornský dub, který lépe odolává požárům a poskytuje více potravy a životního prostředí pro volně žijící zvířata. „Duby jsou jako supermarket přírodních stanovišť,“ říká.
Palmy jen kvůli půvabu
A pak je tu otázka slunečního svitu. Jedním z hlavních důvodů, proč urbanisté ve městech vysazují stromy, je poskytnout lidem úkryt před sluncem. Mnoho druhů palem v LA však díky svému vzrůstu a řídkým korunám vrhá k zemi jen minimum stínu. „Nemusíte být botanik, abyste něco takového poznali,“ říká Vejar.
Nerovnoměrná úroveň zastínění představuje v oblasti Los Angeles velký problém. Bohatší čtvrti města bývají chráněny před sluncem ulicemi lemovanými velkými listnatými stromy, zatímco v chudších čtvrtích je stromů, které poskytují stín, nedostatek. Zato je zde spousta chodníků, které odrážejí teplo.
V roce 2019 zahájil starosta LA Eric Garcetti kampaň na výsadbu 90 000 stromů, z nichž drtivá většina nebyly palmy, aby se zabránilo horku. Dnes město příležitostně vysazuje palmy, aby zachovalo historický půvab některých oblastí, například v blízkosti mezinárodního letiště Los Angeles anebo baseballového stadionu losageleských Dodgers.
„Nemáme neomezený prostor ani vodu. Nemáme neomezené prostředky na údržbu rostlin,“ vysvětluje Rachel Malarichová z městských lesů v Los Angeles. „Zaměřme se proto raději na ty, které budou největšími a největšími pracanty, pokud jde o stanoviště a ochlazování.“
Podle zahradní architektky a profesorky jihokalifornské univerzity Esther Marguliesové od výsadby palem nyní ustupují i soukromí developeři. Hasiči také často radí obyvatelům, aby odstranili mnoho druhů palem, pokud rostou až příliš blízko obytných budov.
Palmy za požáry nemohou
„V současnosti se rozhodně vysazuje méně palem než před dvaceti nebo třiceti lety,“ potvrzuje Marguliesová a dodává, že úředníci by měli kácet stromy v oblastech, které jsou nejvíce náchylné k požárům. Přirovnává palmy k dezertu na jídelním lístku. „Vysazujte je, ale jen s mírou,“ říká. Přesto arborista Vejar varuje před přílišným obviňováním jakéhokoli stromu z nedávných požárů. „Palmy nejsou důvodem, proč se tyto požáry vymkly kontrole,“ vysvětluje.
Bez další aktivní výsadby mohou palmy z panoramatu LA nadobro zmizet. Stephanie Pincetlová z kalifornské univerzity v Los Angeles však říká, že přestože by se palmy neměly vysazovat bez rozmyslu, mají v LA svůj domov. „Lidem by bylo líto, kdyby o ně přišli.“
Odborník na palmy Donald Hodel dodává, že rostliny nejsou špatné, jen mají špatnou pověst. Poskytují potravu a hnízdní materiál ptákům a dalším volně žijícím živočichům. Dodal, že pokud se odstraňují odumřelé listy, nepředstavují zvláštní riziko požáru.
„Neexistuje žádná jiná rostlina, která by byla lepším synonymem tropického motivu. A proto se budou v jižní Kalifornii vždy vysazovat,“ uzavírá odborník podle The Washington Post.