Nepřijatelný nátlak, říká dánská premiérka. Do Grónska zamíří i Vance

Nevyžádaná návštěva se má uskutečnit od čtvrtka do soboty. Kromě manželky amerického viceprezidenta Ushy Vanceové se na ostrov chystá také americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz nebo ministr energetiky Chris Wright.

Později agentury přinesly informaci, že se k delegaci a ke své manželce připojí i americký viceprezident, podle něhož v sázce je „globální bezpečnost“, píše agentura AP. „Těším se na páteční návštěvu Grónska,“ uvedl Vance v příspěvku na sociální síti X.

Trump naposledy v pondělí zopakoval, že USA by měly Grónsko převzít. Je to podle něj důležité pro americkou národní bezpečnost. Největší ostrov světa má přitom velký geostrategický význam a zároveň oplývá velkým nerostným bohatstvím.

„Jedeme se podívat, jak to tam vypadá,“ řekl Vance ve videu zveřejněném na X. „Mluvím za prezidenta Trumpa, chceme oživit bezpečnost obyvatel Grónska, protože si myslíme, že je to důležité pro ochranu bezpečnosti celého světa,“ prohlásil viceprezident.

Trump naposledy v pondělí zopakoval, že USA by měly Grónsko převzít. Je to podle něj důležité pro národní bezpečnost USA. Největší ostrov světa má geostrategický význam a zároveň disponuje velkým nerostným bohatstvím

Vlády Grónska i Dánska opakovaně vyjádřily s plány na americkou anexi Grónska nesouhlas. Grónský premiér Múte Egede chystanou americkou návštěvu na ostrově označil za provokaci a dánská premiérka Frederiksenová za nepřijatelný nátlak. „Musím říct, že je to v této situaci nepřijatelný tlak na Grónsko a Dánsko. A je to tlak, kterému se budeme bránit,“ řekla politička dánským médiím DR a TV2.

Chystaná návštěva spadá do období, kdy se v Grónsku po parlamentních volbách teprve formuje nová vláda a příští týden se tam navíc konají obecní volby. „Tato návštěva rozhodně není o tom, co Grónsko potřebuje nebo chce,“ upozornila Frederiksenová.

„Prezident Trump to myslí vážně. Chce Grónsko. Proto (tato návštěva) nemůže být vnímána nezávisle na čemkoli dalším,“ zdůraznila premiérka.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes řekl, že delegace se bude chtít „poučit o Grónsku, jeho kultuře, historii a obyvatelích“. Frederiksenová však zpochybnila údajně soukromý ráz návštěvy, které se zúčastní oficiální představitelé USA.

Zdůraznila přitom, že Dánsko nezpochybňuje vztahy s USA, založené na bilaterální smlouvě z roku 1951, na jejímž základě mají USA právo si na ostrově zřizovat s vědomím Dánska a Grónska vojenské základny. „Jsme spojenci,“ potvrdila. Zároveň však také poukázala na údajně „masivní podporu“, kterou má Kodaň ze strany severských zemí a Evropské unie.

Adblock test (Why?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *